همه ما می‌دانیم که پروردگار مهربانمان در آیات متعدد قرآن کریم و در آینه روایات اهل بیت (علیهم السلام)، بارها بارها موضوع رعایت حال والدین و احترام ویژه نسبت به آنان را به ما فرمان داده است. اما این سؤال پیش می‌آید که اگر پدر و مادری در عمل دچار اشتباه شدند یا بالاتر از آن، در عقیده به باوری اشتباه و کفر آمیز اعتقاد داشتند، در این حالت وظیفه ما چیست و چه برخوردی باید با آنان داشته باشیم؟

در همین رابطه یکی از دوستان امام جواد (علیه السلام) دچار چنین مشکلی شد. او نه تنها پدرش مخالف اهل بیت (علیهم السلام) بود؛ بلکه دشمنی سرسختی نیز با آنان داشت و به آن بزرگواران توهین و فحاشی می‌نمود. از این رو آن شخص، دست به دامان امام جواد (علیه السلام) شد تا راه حلی در مواجهه با پدر خویش پیدا کند …

بکر بن‏ صالح‏ گوید‏: داماد من‏ نامه ‏اى‏ براى‏ حضرت‏ امام محمد تقی، جواد الائمه (علیه السلام)‏ نوشت‏ که‏ پدرم‏ ناصبى‏[note]1ـ دشمن سر سخت اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)[/note] بسیار خبیث‏ و متعصبی است‏. از دست‏ او خیلى‏ رنج‏ و ناراحتى‏ می‌کشم‏. اگر صلاح‏ بدانید برایم‏ دعا کنید. در ضمن‏ نظر شما چیست:؟ من‏ با او کار را یکسره‏ کنم‏ یا مدارا نمایم‏؟

حضرت امام محمد تقی (علیه السلام) در جواب نوشت:

“جریان پدرت را متوجه شدم. ان شاء الله برایت دعا خواهم کرد. بهتر این است که با او مدارا کنى. در هر گرفتارى یک فرج و گشایش است. شکیبا باش که پایان پسندیده اختصاص به پرهیزکاران دارد. خداوند تو را در ولایت خاندان نبوت ثابت قدم بدارد. ما و شما در پناه خدایى هستیم که پناهندگان خود را از دست نمى‏ دهد.”

بکر بن صالح گفت: مدتی بعد دامادم به من گفت خداوند دل پدرم را مهربان کرد؛ به گونه‌ای که دیگر به هیچ وجه با اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) مخالفت نمى ‏نمود.

(برگرفته از کتاب “بحار الأنوار”، تالیف “مرحوم علامه محمد باقر مجلسی(ره)” (همراه با اضافات))[note]2ـ متن فوق از ترجمه فارسی کتاب مذکور که توسط آقای موسی خسروی صورت گرفته، انتخاب شده است.‏[/note]

سایت رشد فرارسیدن دهم ماه رجب، سال روز میلاد

نور الهی در تاریکی‌‌های زمین و راهبر و حجت آسمانی،

نهمین پیشوای شیعیان

حضرت امام محمد بن علی الجواد (علیه السلام)

را به تمامی مسلمانان، به خصوص شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می‌گوید.

1392/2/31

پاورقی ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *