در این مقاله به گفتگو می نشینیم در مورد انسان عاقل و آگاه چرا باید پایبند به دین باشد؟

همه ما در طول عمر خود، اخبار و اطلاعات مختلفی دریافت می کنیم. مسلماً میزان اهمیت این اطلاعات با هم یکسان نیستند. بعضی از اخباری که به ما می رسد بسیار مهم و حیاتی، برخی مهم ، بعضی نه چندان مهم و برخی بی اهمیت است. بعضی امور هم هستند که ما ً در مورد آنها آگاهی اولیه نداریم؛ ولی وقتی کسی از آن موضوع خبری به ما می دهد، آن وقت است که به اهمیت آن پی می بریم.

 فرض کنید برای گردشگری به سفری رفته ایم. در حالی که همه چیز عالی است و در حال دیدن و لذت بردن از مناظر طبیعی هستیم، ناگهان با تابلوی هشداردهندهای مواجه میشویم که روی آن نوشته شده: «خطر مین!». در این صورت مسلماً میایستیم و قدم از قدم بر نمی داریم. در این جا، ما ابتداءاً از این خطر آگاهی نداشتیم؛ ولی به وسیله تابلوی هشداردهنده از آن مطلع شدیم و چون حفظ جانمان برایمان مهم بود، آن را جدی گرفتیم و جلوتر نرفتیم.

برخی امور در زندگی ما این گونه هستند؛ یعنی حقایق مهمی هستند که ما از آنها مطلع نیستیم و برایمان مجهول است. یکی از این مجهولات، زندگی پس از مرگ است. ما به طور طبیعی از آینده و اینکه پس از رفتن از این دنیا، با چه اموری مواجه می شویم و چه اتفاقاتی برايمان رقم خواهد خورد، آگاه نیستیم و عقلمان هم در این زمینه نمی تواند کمکی به ما بکند.

از سویی ديگر با  اين واقعيت مواجه هستيم که اشخاصی ادعا می کنند از جانب خداوند آمده اند؛ خدایی که می دانیم خالق ما است و از همه چیز آگاه است. این افراد ادعا می کنند که بعد از زندگی این دنیا، انسانها حیاتی جاودانه خواهند داشت و به ما هشدار می دهند که اعمال و رفتار ما در این دنیای گذرا آثار و پیامدهایی دارد که در سرنوشت ابدی ما مؤثر است. (1)

طبیعتاً یک فرد عاقل نسبت به ادعای مطرح شده توسط اين افراد بی اعتنایی نمی کند؛ چرا که اگر این افراد از طریق معجزات و کارهای خارق العاده ای حقانیت ادعای خود را ثابت کرده باشند، بی تفاوتی نسبت به ادعای آنها می تواند نتایج جبران ناپذیری در زندگی ابدی ما داشته باشد.

از سویی دیگر، واضح است آگاه ترین فرد نسبت به هر چیز ساخته شده ای، سازنده آن است. اين خدايی که خالق انسان است و نسبت به تمام آفرينش و کائنات احاطه و علم کامل دارد، بندگانش را دوست دارد و خيرخواه بندگان است(2) و علاوه بر اين، کارهایش همگی بر اساس حکمت و تدبير است. اين خداوند از طریق فرستادگانش، اطلاعاتی را در اختیار بندگان قرار داده است. مسلّماً توجه کردن به این حقایق به نفع خود انسانهاست.

بنابراين عقل ما به ما می گوید پیام های فرستادگان الهی را جدی بگیریم. پیامبران می­گویند آنچه که سرنوشت و زندگی ابدی ما را می سازد، اعمال و رفتار ما در این دنیا است. اگر عملکرد ما در دنیا مطابق قوانين و دستوراتی که خداوند قرار داده باشد، زندگی سعادتمندانهای پیش رو خواهیم داشت.

این قوانین و دستورات، اصطلاحاً «دین» نامیده می شود. پیامبران الهی مردم را از دین و شریعت مورد رضای خدا آگاه میکنند. بدیهی است که انسان عاقل که به دنبال نفع و سعادت ابدی خود است و می خواهد خود را از خطرات و ضررها حفظ کند، به دستورات دین توجه می کند و به آن پایبند است.

پاورقی:

(1) عنکبوت/64 : وَما هذِهِ الحَياةُ الدُّنيا إِلّا لَهوٌ وَلَعِبٌ وَإِنَّ الدّارَ الآخِرَةَ لَهِيَ الحَيَوانُ لَو كانوا يَعلَمونَ

اين زندگى دنيا جز سرگرمى و بازيچه نيست، و زندگى حقيقى همانا [در] سراى آخرت است؛ اى كاش مى‌دانستند.

غافر/ 39: يا قَوْمِ إِنَّما هذِهِ الْحَياةُ الدُّنْيا مَتاعٌ وَ إِنَّ الْآخِرَةَ هِيَ دارُ الْقَرارِ

اى قوم من، اين زندگى دنيا تنها كالايى [ناچيز] است، و در حقيقت، آن آخرت است كه سراى پايدار است.

قصص/77: وَ ابْتَغِ فيما آتاكَ اللَّهُ الدَّارَ الْآخِرَةَ

و با آنچه خدايت داده سراى آخرت را بجو.

(2) بقره/207: وَاللَّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبَادِ

 خداوند نسبت به بندگان مهربان است.