دنیا و دنیا پرستی در نزد اهل آخرت آن قدر مذموم و ناپسند است که آنان در پندهای خود به اهل دنیا کوشیده اند با بیانات تکان دهنده خویش چنین افرادی را از خواب غفلت بیدار کنند.

عیسی بن مریم (علیهما السلام) نیز در خلال سخنان حکیمانه خود، به منظور بیدار نمودن اهل دنیا به این موضوع پرداخته و می‌فرماید:

“وای بر شما ‌ای دنیا پرستان! مگر شما را به خاطر علم بر همه خلائق عالم برتری نداده اند؟! آنگاه شما آن را به دور انداخته اید و به آن عمل نکرده اید و رو به دنیا آورده اید؟

به انگیزه‌های دنیوی حکم می‌کنید و برای رسیدن به لذات دنیا زمینه سازی می‌کنید و آن را بر آخرت ترجیح می‌دهید و آبادش می‌کنید.

پس تا کی باید برای دنیا باشید و خدا هیچ سهمی از شما نداشته باشد؟!

نزدیک است دنیا شما را از بیخ و بن برکنده و واژگونتان سازد… آنگاه که روز جزا فرا رسد، در حالی که گناهانتان شما را از جلو می‌کشند و علم هم با خواری تمام، از پشت سر هلتان می‌دهد، تحویل ملک عذاب می‌شوید؛ در حالی که تنها و بی یار و یاور هستید و شما را به کیفر اعمال زشتتان می‌رسانند.”(1)

آری کلمات حکیمانه حضرت مسیح (علیه السلام) این گونه به ما می‌آموزد که انسان به هر میزان تمایل به دنیا پیدا کند، طبیعی است که به همان میزان از آخرت دور می‌شود.

 انسان عاقل از وسائل زندگی این جهان زودگذر به مقدار ضرورت بهره می‌برد و این دنیا را مقدمه‌ای برای رسیدن به آخرت می‌داند. این چنین شخصی در آن مقدار استفاده ضروری هم آن چه از تجمل دورتر است، بر می‌گزیند تا به کوری و نابینایی چشم دل مبتلا نشود. در همین زمینه، حضرت عیسی (علیه السلام) می‌فرماید: “به اموال دنیاداران نگاه نکنید که درخشش اموالشان نور ایمانتان را می‌برد.”(2)

باشد که پندهای حکیمانه عیسی بن مریم (علیهما السلام) سرمشق بشریت گردد…

(برگرفته از کتاب “موعظه”، تالیف: “آیت الله سید محمد ضیا آبادی” (با تلخیص و اضافات))

سایت رشد، فرا رسیدن سالروز میلاد نشانه روشن پروردگار و بشارت الهی حضرت عیسی بن مریم (علیهما السلام) را به تمامی موحدان جهان، به خصوص شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می‌گوید.

پاورقی ها:

1ـ تحف العقول، قسمت مواعظ المسیح

2ـ قال عیسی بن مریم (علیه السلام): “لا تنظروا الی اموال اهل دنیا فان بریق اموالهم یذهب بنور ایمانکم” (المحجة البیضاء، جلد 7، صفحه 328)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *