” گردهمایی میلیون‌ها مسلمان در جشن بندگی”
  1. Home
  2. »
  3. عيد سعيد فطر
  4. »
  5. ” گردهمایی میلیون‌ها مسلمان در جشن بندگی”

” گردهمایی میلیون‌ها مسلمان در جشن بندگی”

 

یکی از بزرگترین اجتماعات مسلمانان در سرتاسر جهان، هر ساله در یکی از بزرگترین اعیاد آنان، یعنی روز عید فطر رقم می‌خورد. میلیون‌ها مسلمان این روز را جشن می‌گیرند، در اجتماعات بزرگ این روز به دور هم جمع می‌شوند، نماز عید به پا می‌دارند و در آن دوازده مرتبه تکبیر می‌گویند[note]1- در بین تمامی مذاهب اسلامی (اعم از شیعه و سنی)، تنها حنفی‌ها نماز عید را با شش تکبیر به جا می‌آورند.[/note] و پروردگار خود را شکر و او را تعظیم می‌کنند. اما به راستی حکمت این نوع بزرگداشت روز عید فطر چیست؟

فضل بن شاذان از امام رضا (علیه السلام) نقل کرده است که حضرت فرمودند:

“روز فطر، بدان جهت عید قرار داده شد تا محلّ گردهمایى و اجتماع مسلمانان باشد، تا در این روز گرد هم ‏آمده و به خاطر خداى عزّوجل از خانه‌ها بیرون بیایند، و خدا را در برابر نعمت‏هایش (و پاداش و جایزه عباداتشان) به شکوه و بزرگى یاد کنند. پس این روز عید قرار داده شد، تا در آن اجتماع کنند (و یکدیگر را ببینند، و از احوال یکدیگر باخبر باشند) و (پس از یک ماه روزه‌داری) روزه‏ ها را افطار کنند (در این روز روزه نگیرند) و (به مستحقان) زکات دهند و با اشتیاق به درگاه خداوند روى آورند و روزى باشد که خواسته‌های خود را به درگاه خداوند متعال عرضه کنند.

همچنین این روز عید قرار داده شد چون روز عید فطر، اولین روز از سال است که خوردن و نوشیدن در آن حلال مى‏شود، چرا که در نزد اهل حقیقت، اولین ماه از سال، ماه رمضان است (که روزه در این ماه واجب است[note]2- طبق تقویم رسمی اسلامی، ماه محرم اولین ماه سال است، اما طبق روایات رسیده از معصومین (علیهم السلام)، شروع سال با ماه مبارک رمضان و یا شب قدر است که در ماه مبارک رمضان قرار دارد و در این شب مقدرات یک سال بندگان تقدیر می‌شود (روایات مورد نظر در کتاب تهذیب، جلد 4، صفحه 333 موجود است).[/note]. پس خداوند دوست دارد در این روز اجتماعى براى مسلمانان باشد که در آن ستایش و تقدیس الهی در آن انجام شود.

]باز به همین علّت است که[ تکبیر در نماز عید بیش از سایر نمازها است،[note]3- در نمازهای واجب (و مستحب بجز نماز عید فطر و قربان) گفتن تنها یک تکبیر که آن هم تکبیره الاحرام است ضروری می‌‌باشد.[/note] چرا که تکبیر براى بزرگداشت و تعظیم و تمجید الهى است به شکرانه‌ی آن که بندگان را هدایت فرموده و عافیت بخشیده است، چنان‌که خداوند عزّوجل، خود فرمود: “‏…تا خداوند خود را به بزرگى یاد کنید بر اینکه شما را هدایت فرموده است، شاید شما شکر نعمت‌هاى خداوندى را بجا آورید[note]4- “… وَ لِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلى‏ ما هَداکُمْ وَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ” (سوره بقره، آیه 185)[/note]”… “[note]5- من لا یحضره الفقیه، جلد 1، صفحه 522[/note]و[note]6- ترجمه حدیث برگرفته از ترجمه کتاب من لا یحضره الفقیه، اثر علی اکبر و محمد جواد غفاری و سید صدر الدین بلاغی می‎باشد.[/note]

سایت رشد فرارسیدن روز جشن بندگی و هنگامه شکر الهی،

عید سعید فطر

را به تمامی مسلمانان، خصوصا شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می­گوید.

 پاورقی‌ ها:

مطالب مرتبط:
جستجو کنید...
مقالات اخیر
همیاری خیرخواهانه شما
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *