«کلید خیر و شر»

«کلید خیر و شر»

یکى از نعمت‌هاى بزرگ اعطا شده به ما انسان‌ها، نعمت زبان و نطق و بیان است. حکما بیشترین فرق انسان از سایر جانداران را همان نطق و بیان دانسته‏‌اند. زیرا سخن‌گفتن انسان که از روى فهم و درک است بهترین مظهر و نیکوترین نماینده تعقل و فکر انسان است.

به موجب همین قوه بیان است که آدمیان مقصود خود را به یکدیگر مى‌‏فهمانند و هم دیگر را از فکر و حالت خود آگاه مى‌‏سازند. به موجب همین قوه بیان است که علم از فردى به فردى و از نسلى به نسلى منتقل مى‏‌گردد. اگر این قوه نمی‌بود براى بشر زندگى اجتماعى مقدور نبود.

اما همین زبان که یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهى است، اساس بزرگ‌ترین گناهان نیز مى‏‌باشد.

امام پنجم، حضرت باقرالعلوم (علیه السلام)، در این رابطه فرموده‌اند: “هیچ‌ فردی از گناهان سالم نمی‌ماند، مگر این‌که زبانش را نگه دارد.”[note]1ـ لا یسلم احد من الذنوب حتی یخزن لسانه  (تحف العقول، صفحه 298)[/note]

در شمار گناهانی که زبان به تنهایی می‌تواند انجام دهد گاهی به عدد هفتاد هم اشاره شده است. زیرا دروغ و تهمت، غیبت و سخن‌چینى، شماتت و دشنام و … که هر کدام از اینها یکى از گناهان کبیره به شمار مى‏‌رود، ناشى از زبان است.

باید از این نعمت الهیِ به ظاهر کوچک که خداوند آفریده است، مراقبت کنیم و از آن برای کشف حقیقت استفاده کنیم نه پوشانیدن حقیقت؛ مراقب باشیم وسیله هدایت و راهنمایى مردم واقع شود نه وسیله ضلالت و گمراهى و نفاق و دورویى.

از این رو امام باقر (علیه اسلام) در بیانی به نقل از اباذر غفاری فرمودند: “این زبان کلید هر خیر و شر است، پس سزاوار است مؤمن از زبان خود محافظت کند؛ همان‌گونه که از طلا و نقره خود محافظت می‌کند.”[note]2ـ إِنّ هذا اللسان مفتاح کلّ خیرٍ و شر فینبغی للمؤمنِ أن یختم على لسانه کما یختم على ذهبه و فضّته (امالی مفید، صفحه 180)[/note]

)برگرفته از کتاب “حکمت ها و اندرزها”، تألیف: “استاد شهید مرتضی مطهری” (با اندکی تلخیص و تغییر))

پاورقی‌ها:

مطالب مرتبط:
جستجو کنید...
مقالات اخیر
همیاری خیرخواهانه شما
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *