امام حسن عسکری (علیه السلام) می‌‌فرمایند: “همه پلیدیها در خانه‌ای قرار داده شده و کلید آن دروغ است.”[note]1- قال الإمام حسن بن علی العسکری(علیه السلام): “جعلت الخبایث فی بیت و الکذب مفاتیحها”(اعلام دین، صفحه 313)[/note]

استحکام هر جامعه، به اعتماد انسان‌ها به یکدیگر است. آن چه این بنیان را استوار و مستحکم می‌سازد، صداقت انسان‌ها نسبت به هم است و اگر صدق و راستی از جامعه رخت بر بندد، زندگی‌ها دشوار، نا امن، تلخ و نکبت‌بار خواهد بود. در حقیقت، گوهر صداقت هر جا یافت شود و در هر کس تجلی یابد، نفیس و ارزشمند است.

کسی که در گفتار صادق باشد، از دروغ پرهیز می‌کند، چه به شوخی و چه جدی. کسی که در ایمان صادق باشد از نفاق و دو‌رنگی و ریا دوری می‌کند. آن که در پند و موعظه و تبلیغ و ارشاد صداقت داشته باشد، عملش آینه حرفش و رفتارش شاهد گفتارش خواهد بود و معنای صدق در عهد، وفای به قول‌ها و قرارها و تعهدات است.

به فرموده پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، راستی در گفتار، تعهد نسبت به مردم و وفای به پیمان، نشانه صداقت و معیار قرب به آن حضرت است و هر که دروغگو، خائن و بی‌وفا باشد از آن حضرت فاصله بسیاری دارد.[note]2- قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): “اقربکم منی غدا فی الموقف اصدقکم فی الحدیث و اداکم للامانه و اوفاکم بالعهد …” (لآلی الأخبار، جلد 5، حدیث 253)[/note]

صدق در گفتار و کردار، انسان را محبوب دل‌ها و مورد اعتماد مردم می‌گرداند، برعکس، دروغ، فرد را در جامعه بی‌اعتبار و نزد خدا مطرود می‌سازد. افراد درستکار از آرامش و آسایش روانی برخوردارند و نگرانی از رسوایی ندارند. به قول معروف: آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است!

با این حساب، صداقت استوارترین خانه‌ای است که دوستی‌ها، مشارکت‌ها و مبارزات و … بر آن استوار می‌گردد و بدون آن، همه این کار‌ها در معرض فروپاشی و گسیختگی است.

اما در نقطه مقابل، بسیاری از ناهنجاری‌های رفتاری و اختلافات خانوادگی و مشاجرات میان دوستان و فامیل و حتی تنش‌ها و نزاع‌ها، پدیده‌ای است که از بی‌صداقتی و ناخالصی به وجود می‌آید. نفاق و فریب نوعی عدم صداقت و جلوه‌ای دیگر از ناراستی در گفتار و رفتار است و کم نیست طلاق هایی که ریشه در عدم صداقت در مراحل اولیه ازدواج (چه در اظهارات، چه در ادعاها و چه در وعده‌ها) دارد و ناشی از وانمود کردن‌ها و پاسخ‌هاست.

آری، این گونه است که صداقت و راستی، بهشت خوبیها را پیش روی آدمی جلوه می‌دهد و در نقطه مقابل آن، دروغ و عدم راستی، صندوقچه بدیها را به روی انسان می‌گشاید و این موضوع، همان گنجینه ایست که امام یازدهم (علیه السلام) با کلام خویش آنرا به ما می‌آموزد. حقیقتا که کلام آنان نور است …

(برگرفته از کتاب “اخلاق معاشرت”، تالیف: “حجة الإسلام جواد محدثی”)

 سایت رشد، فرارسیدن 8 ربیع الأول، سالروز شهادت

مولای صدیق،پدر امام زمان (علیه السلام)،

امام حسن بن علی العسکری (علیه السلام)

را به تمامی مسلمانان جهان، به خصوص شما دوست گرامی تسلیت می‌گوید.

پاورقی ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *