پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم): “من به سوى مردم سپید و سیاه و سرخ (همگان) مبعوث شده‏‌ام‏…”1

بلال حبشیِ سیاه‌پوست، سلمان فارسی، صهیب رومی و ابوذر غفاری و خیل زیادی از یاران پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به لحاظ نژاد و قومیت هیچ قرابتی با هم نداشتند. اما از برادران خونی به یکدیگر نزدیک‌تر بودند. نقطه‌ی اشتراک آنان اسلام، خدای اسلام و پیامبرش بود.

خداوند هیچ‌گاه میان بندگان خود به لحاظ ظاهر، زبان، نژاد و از این قبیل فرق نگذاشته و نمی‌گذارد. آخر خودش آفریننده‌ی این تفاوت‌ها بوده‌است. در همین رابطه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرماید: “مردم همه خانواده‌ی خداوندند…”2

اما به راستی ملاک برتری چیست؟

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) ملاک برتری افراد نسبت به یکدیگر را همان می‌داند که قرآن به آن اشاره کرده‌است. ایشان در این رابطه می‌فرمود:

“اى مردم! همانا پروردگار شما یکى است. پدر شما یکى است. همه‌ی شما از آدم هستید و آدم از خاک.”به درستى که ارجمندترین شما نزد خدا، پرهیزگارترین شماست” 3هیچ عربى بر هیچ عجمى برترى ندارد جز به تقوى‏”4

از این رو پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) از همان آغازین روزهای بعثت، در جلسه‌ای که قرار بود نزدیکان و اقوام خود را به اسلام دعوت کند، خود را پیامبر همه‌ی مردم از سفیدپوستان گرفته تا سیاه‌پوستان و سرخ‌پوستان معرفی کرد و این حرف را در عمل نیز در برخورد با یاران خود که از نژادهای گوناگون بودند به اثبات رساند که به خاطر رنگ پوستشان و تفاوت‌های نژادی میان آنان فرق نمی‌گذارد.

سایت رشد فرارسیدن 27 رجب،

سرآغاز نزول قرآن و سالروز بعثت خاتم پیامبران،

حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم)

را به تمامی اهل ایمان، به خصوص شما دوست گرامی، تبریک و تهنیت می‌گوید.

پاورقی‌ها:

  1. 1- “إِنّی بعثْت إِلى الأسود و الأبیضِ و الأحمر” (روضه الواعظین و بصیره المتعظین، ج‏1، ص: 52)
  2. 2- “الخلق کلّهم عیال الله…” (وسائل الشیعه، جلد‏16، صفحه 345)
  3. 3- “إِنَّ أَکرمکم‏ عند اللّه أَتقئکم” (سوره ی حجرات، آیه 13)
  4. 4- “أَیّها النّاسُ إِنّ ربّکُم واحدٌ و إِنّ أَبَاکُم واحدٌ کلّکم لآدم و آدم من تراب- إِنّ أَکرمکم عند اللّه أَتقاکم – و لیس لعربیّ على عجمیّ فضلٌ إِلّا بالتّقوى‏” (تحف العقول عن آل الرسول، صفحه 34)