… هنگامی که به راویان حدیث غدیر می‌نگریم، در مرتبه نخست، نام اهل بیت گرامی پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) یعنی امام علی (علیه السلام)، فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) به چشم می‌خورد و سپس در مرتبه بعدی نام حدود 110 تن از صحابه رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) دیده می‌شود که در این میان نام افرادی شاخص از میان صحابه همچون:

1- ابوبکر بن ابی‌‌قحافه

2- عمر بن ‌الخطاب

3- عثمان بن عفان

4- عایشه بنت ابی‌بکر

5- سلمان فارسی

6- ابوذر غفاری

7- عمار یاسر

8- زبیر بن‌ عوام

9- عباس بن عبدالمطلب

10- ام سلمه

11- زید بن ‌ارقم

12- جابر بن عبدالله‌ انصاری

13- ابوهریره

14- عبدالله ‌بن ‌عمر بن ‌الخطاب

و …. توجه آدمی را به خود جلب می‌نماید. سپس در میان تابعین حدیث غدیر از 83 تن از تابعین نقل شده است که از آن جمله می توان به:

1- اصبغ بن نباته

2- سعید بن جبیر

3-  عمر بن عبدالعزیز (خلیفه اموی)

4- سالم بن عبدالله بن عمر بن الخطاب

5- سلیم بن قیس

و … اشاره نمود. پس از تابعین و تنها در میان علمای اهل تسنن، 360 تن از قرن دوم تا قرن چهاردهم حدیث غدیر را در آثار خویش نقل نموده‌اند که 4 تن از صاحبان صحاح سته (ششگانه) در شمار این بزرگان جای دارند. لذا با توجه به شمار راویان و طرق متعددی که حدیث غدیر نقل شده است، در میان بزرگان و محدثین اهل تسنن، چندین اندیشمند، حدیث غدیر را حدیثی حسن برشمرده‌اند و عده کثیری  روایت غدیر را روایتی صحیح دانسته‌اند و حتی در نزد عده‌ای از بزرگترین صاحب نظران اهل سنت، واقعه غدیر به حدی معتبر و آشکار محسوب می‌گردد که آنرا حدیثی متواتر ذکر کرده‌اند. از جانبی دیگر، علما و بزرگان و محدثین شیعه نیز بالاتفاق حدیث غدیر را حدیثی متواتر می‌دانند. بر این اساس و بر طبق آنچه که گذشت، به خوبی آشکار می‌گردد که یکی از مهمترین وقایع تاریخ پر فراز و نشیب اسلام  که در بین عامه مسلمین واقعه‌ای مسلّم، پذیرفته شده و قطعی تلقی می‌گردد، واقعه غدیر خم است …

آنچه که ذکر گردید، قسمتی از مقاله غدیر خم می باشد که به مناسبت عید سعید غدیر تهیه گردیده است و هم اکنون مراحل پایانی تهیه خود را پشت سر می‌گذارد و انشاء الله در طی چند روز آینده بر روی سایت قرار خواهد گرفت. (که می توانید برای مشاهده ادامه و پاورقیهای این مقاله به زودی به قسمت مربوطه مراجعه نمایید.)

الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمؤمنین و الائمة (علیهم السلام).

عید سعید غدیر خم،

عید الله الاکبر، موعد رضای معبود و گاه ابلاغ فریضه معهود، هنگامه سرور عاشقان ولایت و سرآغاز اعتصام به حبل متین امامت،

بر وجود اقدس ولی‌عصر (عج) و بر جمله مسلمین جهان به خصوص شما دوست گرامی، تبریک و تهنیت باد.

همچنان مشتاقانه آماده دریافت نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما در جهت هرچه بهتر پیمودن این مسیر هستیم و بار دیگر عید ولایت و سالروز تجلی امامت در گستره غدیر خم را بر شما دوست گرامی تبریک و تهنیت عرض می‌نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *