«هرگز نخورد آب، زمینی که بلند است»
  1. Home
  2. »
  3. حضرت عيسی مسيح (عليه السلام)
  4. »
  5. «هرگز نخورد آب، زمینی که بلند است»

«هرگز نخورد آب، زمینی که بلند است»

روش تبلیغى همه پیامبران الهی بر تواضع و فروتنى استوار گشته است؛ زیرا کسى که مى‏خواهد پیامى، آن هم پیام پروردگار را به مردم برساند، باید در مقابل مردم در نهایت درجه خضوع و فروتنی باشد. یعنى پرمدعایى نکند، اظهار منیت و خود ستایی ننماید، مردم را تحقیر نکند و در نقطه مقابل، با مستکبران و فخر فروشان، برخورد نماید. چنین رفتاری الهی باعث آن می شود که حرف و کلام پیام آوران وحی بر دل و جان مردم نقش ببندد و اثر کند. پیامبر بزرگ الهی، حضرت عیسی مسیح(علیه السلام) نیز از این قاعده کلی مستثنی نبود و به پیروان خویش نیز می آموخت که این گونه باشند.

روزی مسیح (علیه السلام) به نزد حواریون[note]1ـ تعدادی از یاران و شاگردان خاص حضرت مسیح (علیه السلام)[/note] رفت و گفت: من خواهش و حاجتى دارم، اگر قول مى‏ دهید آن را برآورید، بگویم.

حواریین گفتند: ای نبی خدا! هرچه امر کنى، اطاعت می‏کنیم.

عیسى (علیه السلام) از جای خویش برخاست و سپس به طرف پای آنها خم شد و شروع به شستن پای یکایک آنها نمود. حواریون در خود احساس ناراحتى و خجالت ‏کردند، ولى چون قول داده بودند خواهش عیسى (علیه السلام) را بپذیرند، تسلیم بودند و آن حضرت نیز پاى آنها را می­شست. همین که کار به پایان رسید، حواریین گفتند: ای پیامبر خدا! تو معلم ما هستى، شایسته این بود که ما پاى تو را مى‏شستیم نه تو پاى ما را!

حضرت عیسى بن مریم (علیهما السلام) فرمود: این کار را کردم براى این که به شما یاد دهم که از همه مردم سزاوارتر به این که خدمت مردم را به عهده بگیرد، عالم است. این کار را کردم تا تواضع کرده باشم و شما درس تواضع را فرا گیرید و بعد از من که عهده ‏دار تعلیم و ارشاد مردم مى‏شوید، راه و روش خود را تواضع و خدمت خلق قرار دهید. اساسا حکمت در بستر تواضع رشد میکند نه در بستر تکبر، همان گونه که گیاه در زمین نرم دشت مى‏روید نه در زمین سخت کوهستان.

(برگرفته از کتاب “داستان راستان”، تالیف: استاد شهید مرتضی مطهری (به همراه اندکی اضافات))

سایت رشد، فرا رسیدن سالروز میلاد

عبد برگزیده پروردگار و پیامبر بزرگ الهی،

حضرت عیسی بن مریم (علیهما السلام)

را به تمامی موحدان جهان، به خصوص شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می‌گوید.

پاورقی:

مطالب مرتبط:
جستجو کنید...
مقالات اخیر
همیاری خیرخواهانه شما
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *