يکی از مشکلات رايج در عرصۀ اجتماع، بروز تکبّر و خودبزرگ‌بینی در برخی اقشار و مناصب اجتماعی است. منشأ اين تکبّر، چه مقام چندروزۀ دنيا، چه دارایی، چه زيبایی ظاهری، چه علم و چه قدرت باشد، نزد خداوند متعال ناپسند است. قرآن کريم به‌صراحت در آيات متعدد، در مذمّت افراد متکبّر سخن به‌ميان آورده است. به‌عنوان‌مثال، خداوند در سورۀ لقمان آيۀ 18 می‌فرماید:«روی خود را از مردم برمگردان و در زمین مغرورانه راه مرو، زیرا خداوند هیچ متکبّر فخرفروشی را دوست ندارد1همچنین خداوند در آیۀ 23 سوره نحل می‌فرماید: «خداوند افراد متکبّر را دوست ندارد.»2بنابراین يکی از نتایج تکبّر، آن است که فرد از دايرۀ محبوبيت خداوند خارج می‌شود.

تکبّر علاوه بر عدم محبوبيت نزد خداوند و حتّی مردم، باعث ايجاد فاصله ميان افراد و متعاقب آن از بین رفتن يکدلی و يکپارچگی و فاصله گرفتن افراد جامعه از دیگران و حتی خانواده می‌شود.

 نقطۀ مقابل تکبر، صفت تواضع است که در سيرۀ اهل‌بیت (علیهم‌السلام) به‌دفعات مشاهده‌شده است.

به‌عنوان‌مثال، ابن عساکر دمشقی (محدّث و مورّخ اهل سنت) در تاریخ خود می‌نویسد: «[امام] حسین [علیه‌السلام] از جلوی مستمندانی که در صُفّه در حال غذا خوردن بودند، می‌گذشت. آنان وی را دعوت به غذا کردند. [امام] حسین [علیه‌السلام] از اسب پایین آمد و فرمود: «خداوند، متکبران را دوست نمی‌دارد3 سپس با آنان غذا خورد و به آنان گفت: «من دعوت شما را پذیرفتم. حال شما نیز دعوتم را بپذیرید.” آنان گفتند: “می‌پذیریم.»آنگاه با آنان به منزل آمد و به همسرش، رباب، گفت: «آنچه ذخیره نموده‌ای، آماده نما و بیاور»4

روز عاشورا نيز وقتی پيکر مطهر سيّدالشّهدا (علیه‌السلام) بر زمين مشاهده شد، بر شانۀ مباركشان علامتی ديده شد. وقتی از امام سجاد‌ (علیه‌السلام) در مورد علت آن سؤال شد، فرمودند:«اثر آن کوله‌هایی است که به دوش می‌گرفت و به منزل بیوه‌زنان و یتيمان و مستمندان می‌برد.»5

سایت رشد فرارسیدن سوم شعبان، سالروز میلاد

سبط گرامی پیامبر (صلی‌ الله علیه و آله و سلم) و کشتی نجات امت و باب رحمت الهی،

حضرت اباعبدالله، حسین بن علی بن ابی‌طالب (علیهم‌السلام)

را به تمامی مسلمانان جهان، به‌خصوص شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می‌گوید.

پایگاه اسلامی ـ شیعی رشد


پاورقی‌ها:

  1. 1- «وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّک لِلنَّاسِ وَلَا تَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحاً إِنَّ اللَّهَ لَا یحِبُّ کلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ» (سوره لقمان، آيه 18)
  2. 2- «…. إِنَّهُ لا یحِبُّ الْمُسْتَکْبِرِینَ»(سوره نحل، آيه 23)
  3. 3- اشاره به آيه 23 سوره نحل
  4. 4- الطبقات الکبری، جلد 10، صفحه 411؛ تاریخ دمشق،  جلد 14، صفحه 181.
  5. 5- ابن‌شهرآشوب، مناقب آل ابی‌طالب، جلد 4، صفحه 66؛ بحارالانوار، جلد 44، صفحه 190.