“مشق آزادی”
 1. Home
 2. »
 3. ماه مبارك رمضان
 4. »
 5. “مشق آزادی”

“مشق آزادی”

فهرست مطالب

چه بسیار افرادى که داد آزادى خواهى دارند و دیگران را به آزادى مى خوانند، اما بى آن که توجّه داشته باشند، اسیر و بنده هستند و از خود اختیارى ندارند.  بسیارى از اشخاص که آزادى و حقوق دیگران را پایمال کرده و آن را دستخوش امیال و اراده خود ساخته و خود را بر ملل و جوامع، فرمانرواى مطلق مى شمارند نیز از نعمت آزادى محروم هستند. این هر دو دسته بنده اند ؛ امّا نه بنده یک تن؛ نه بنده اى که جسمش در اختیار غیر باشد، و فکر و اندیشه اش در اختیار خودش. اینان بنده هوا، بنده پول، مال و بنده مقام هستند. غلام حلقه به گوش شهوت، غلام اربابان قدرت، حاکمان و امیران و بنده عادات و خرافات هستند. بندگانى که علاوه بر جسمشان، روح و فکرشان نیز بنده است و همه چیزشان در بند افتاده و از آزادى واقعى و استقلال روحى و فکرى بویى نبرده اند.

یقیناً این گونه افراد، بنده اند و آزاد ساختن آنان کار دشواری است. اما دین اسلام براى آزادى این افراد، برنامه هاى وسیعى را پیشنهاد کرده تا بشر را از بند استعباد، عادات رذیله و هواى نفس آزاد سازد و تا بشر به این آزادى نرسد، طعم آزادى را نمى چشد و در سایر امور، آزادى را به دست نمی آورد. در دیدگاه قرآن کریم، یکى از اهداف دعوت حضرت خاتم الانبیاء (صلّى الله علیه و آله و سلّم) برداشتن این گونه بارها از روح و فکر بشر است. لذا قرآن کریم در این زمینه می فرماید: ” پیامبری که … بارهاى سنگین و زنجیرهایى را که بر آنها بود، (از دوش و گردنشان) بر مى‏دارد …”[note]1-” وَیَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالاَغْلالَ الَّتِى کَانَتْ عَلَیْهِم”، (سوره اعراف، آیه 157)[/note]

در این راستا، یکى از برنامه هاى آزادى بخش اسلام، “روزه” است. روزه، آدمى را از بند عادات حیوانى آزاد مى سازد و او را به سوى ملکوت اعلى پرواز مى دهد. فرد مسلمان به قصد روزه، سحر از میان بستر آرام خواب، براى خوردن سحرى و انجام عبادت و خواندن دعا و نماز بر مى خیزد و از قید خواب و عادت به استراحت، آزاد مى شود. او در تمام مدّت روز از تحت سیطره و تسلّط جسم و غرایز حیوانى و عادت به خوردن و نوشیدن، خود را بیرون مى کشد و طلسم هوا و هوس را مى شکند. انسان روزه دار از خوردن غذاهاى لذیذ و میوه هاى شیرین و خوش طعم و نوشیدنى هاى خنک و گوارا خوددارى مى کند و به عادات روزهایى که روزه نبود، نمى اندیشد و برنامه هاى غذایى روزانه را ترک می نماید. او بدین وسیله فکر و عقل و وجدانش را آزاد مى سازد و خود را در افقى عالى تر و نورانیت و روشنایى دیگر مى بیند.

مسلمان روزه دار، ادعیه اى را که برای ماه مبارک رمضان و براى مواقع سحر و روز و شب، وارد شده، مى خواند؛ ادعیه اى که اغلب داراى جملات آموزنده، حقیقت و روح آزادى است. ادعیه اى که عقیده توحید را با جان و روان و وجدان آمیخته مى سازد و خواننده را از بندهاى گران اخلاق زشت و صفات ناپسند نجات داده و به صفات پسندیده و اخلاق کریمه دعوت مى نماید.

کسانى که در طول سال به واسطه اشتغالات مادّى حتّى براى لحظه اى فرصت توجّه به امور روحانى را نداشته اند و موج اجتماع، آنان را از این سو به آن سو پرتاب کرده و پناهگاه و آسایشگاهى نیافته اند، اکنون در پناه ماه مبارک رمضان مى آرمند و در لذایذ روحانى و معنوى غرق مى شوند و مى فهمند که آدمیزاد مى تواند به مادیات بى اعتنا باشد و در مقابل شهوات، امیال تشنگى و گرسنگى، زبان، چشم چرانى و… سر خم نکند.

بر این اساس، ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی است تا انسانها از آن درس آزادى بگیرند و از عادات زشت و تقیّدات بى جا خود را آزاد سازند و همواره به یاد داشته باشند که یکى از مقاصد اسلام، همانند سایر ادیان الهی، آزادى افراد و جوامع از یوغ حکومت هاى مستبد و سلطه هاى فردى و شخصى است.

(برگرفته از کتاب “ماه مبارک رمضان، مکتب عالی تربیت و اخلاق”، نوشته آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (با اندکی تصرف))

پایگاه رشد، فرارسیدن

ماه نزول قرآن و هنگامه آزادی انسان

ماه مبارک رمضان

را به تمامی مسلمانان جهان، به خصوص شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می‌گوید.

پاورقی:

مطالب مرتبط:
الگوهای من
 • زندگــی پیشــوایــان
 • یـــاران پیشــوایــان
 • دیگر بزرگــان
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
باورهای من
 • زندگــی پیشــوایــان
 • یـــاران پیشــوایــان
 • دیگر بزرگــان
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • خـــداوند
 • خلقـــت
 • پیـــامبران
 • نمـــــاز
 • حـــج
 • امــــر بــه معـــروف
 • قیـــامت
 • مـــرگ
 • بــــرزخ
 • بهشت
جستجو کنید
همیاری خیرخواهانه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
Ali ibn Abi Talib

Ali ibn Abi Talib

A part of Ali ibn Abi Talib (as)’s last will to his sons Hassan (as) and Hussain (as) after the attempt on his life by a stab from Ibn Muljam: “My advice to you is to be conscious of God. Do not yearn for this world, even though it may run after you. Do not […]

that night

that night

The verses of chapter 96 of the Quran apparently show that the Night of Ordainment or Power (Laylatul Qadr) was not specifically restricted to the time of the descent of the Quran and the period of the call of the Messenger of Islam, but rather that it repeats annually until the end of this world. […]

oh Gad …

oh Gad …

Ali ibn Hussain’s (as) prayer for the month of Ramadan: “…Give us success in this month to tighten our bonds of kin with devotion and gifts, attend to our neighbors with bestowal and giving, rid our possessions from claims, and purify them through paying the alms; (Give us success to) go back to him who […]