امام حسن عسکری (علیه السلام) فرمودند:

“دو خصلتند كه بالاتر از آنها چیزی نیست: یكی ایمان به خدا و دیگری سود رساندن به برادران (دینی)”[note]1-قال الإمام حسن بن علی العسكری (علیه السلام): “خصلتان لیس فوقهما شیئ الإیمان بالله و نفع الأخوان” (تحف العقول‌، صفحه 489) [/note]

یكی از مهمترین مسؤلیت هایی كه امام حسن عسكری (علیه السلام) در مورد انجام آن اهتمام جدی داشتند، مسأله معرفی امام پس از خود به شیعیان، و مطرح نمودن غیبت آن حضرت می‌باشد؛ چرا كه در آن زمان عباسیان برای جلوگیری از ولادت امام عصر (عج) كه بشارت ظهورش از سالیان پیش توسط انبیاء و امامان (علیهم السلام) داده شده بود، به جستجوی منجی آخرالزمان (برای كشتن وی) ‏می‌پرداختند و در نتیجه حضرت امام حسن عسكری (علیه السلام)، برای در امان ماندن فرزند خود، باید ایشان را از دید مأموران حكومتی مخفی می‌داشتند. اما از طرف دیگر از آنجائیكه پس از امام عسكری (علیه السلام) ابتدا غیبت صغری و پس از آن غیبت كبری به وقوع می‌پیوست و عموم شیعیان از رؤیت امام خود محروم می‌شدند، لذا باید حضرت مهدی (عج) به خواص شیعیان معرفی شده و مسأله غیبت آن حضرت، تبیین می‌گشت. در این زمینه، روایت های مختلفی وجود دارد كه ‏به ذكر یكى از آنها بسنده می‌كنیم:

احمد بن اسحاق از یاران مورد اعتماد امام حسن عسكری (علیه السلام) روایت كرده است كه: بر آن حضرت وارد شدم و تصمیم داشتم كه از جانشین ایشان بپرسم. اما آن ‏حضرت خود بدون مقدّمه فرمود:

“ای احمد بن اسحاق! خداوند تبارك و تعالى از زمانى كه آدم را آفرید زمین را از حجّت خدا بر خلقش خالى نگذاشته و تا روز قیامت هم خالى نخواهد گذارد …”

گفتم: ای فرزند رسول خدا! بنابراین، امام و خلیفه بعد از شما كیست؟

امام (علیه السلام) فوراً از جا برخاست و وارد خانه شد، سپس بیرون آمد در حالیكه پسری حدوداً سه ساله را روى دوش گرفته بود كه صورتش همچون ماه شب چهارده می‌درخشید. آنگاه فرمود:

“ای احمد! اگر به خاطر كرامت تو نزد خداى عزّ و جل و اولیای او نبود، این ‏كودكم را به تو نشان نمى‏دادم. او همنام و هم كنیه رسول خداست و كسى است ‏كه زمین را از عدل و داد پر مى‏كند پس از آنكه از ستم و بیداد پر شده باشد …

به خدا سوگند او در غیبتی طولانی به سر خواهد برد و مردمان از هلاكت و انحراف نجات نخواهند یافت مگر كسانی كه در اعتقاد به امامت او ثابت قدم بوده و به خاطر دعا برای تعجیل فرج او توفیق داشته باشند.”

احمد بن اسحاق می‌گوید: گفتم آیا معجزه و علامتی ظاهر خواهد شد كه اطمینان خاطر پیدا كنم؟ (به محض گفتن این سخن) آن كودك به سخن آمد و فرمود:

“منم باقیمانده خدا در روی زمین و انتقام گیرنده از دشمنان خدا و پس از دیدن من دیگر در جستجوی نشانه‌ای دیگر نباش!” …

« برگرفته از كتاب تحلیلی از زندگانی امام حسن عسكری (علیه السلام)، تألیف باقر شریف قرشی »

سایت رشد، فرارسیدن 8 ربیع الاول، سالروز شهادت

اسوه صبر و پایداری، یازدهمین خورشید تابناك آسمان امامت،

حضرت امام حسن عسکری (علیه السلام)

را به محضر مبارک فرزند بزرگوارشان امام عصر (عج) و سایر مسلمین تسلیت می‌گوید.

پاورقی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *