راویان احادیث رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه ی اطهار (علیهم السلام)، حق بسیار بزرگی به گردن امت اسلامی دارند و اگر تلاش های طاقت فرسای آنان  نبود ، تعالیم اسلام به دست ما نمی رسید. رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) اصحاب را به شنیدن حدیث و روایت کردن آن تشویق می نمودند و می‌فرمودند: “خداوند نورانی کند کسی را که از ما حدیثی بشنود و آن را ابلاغ نماید.”1 همچنین امام جعفر صادق (علیه السلام) در این رابطه فرمودند: “حدیثی که در پیرامون حلال و حرام از شخص راستگو فراگیری، از همه ی دنیا و آن چه طلا و نقره در آن است، بهتر است.”2

در میان اصحاب حدیث به تعدادی از بانوان با فضلیت بر می خوریم که نام خود را در زمره ی محدثان ثبت کرده اند و در رأس آن ها بانوان خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام) قرار دارند .

حضرت معصومه (سلام الله علیها) نیز یکی از بانوان با فضیلت این خاندان است ، که احادیثی را با سلسله ی اسنادش(3)3 از حضرت فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) روایت کرده و به جهت شخصیت برجسته اش ، روایاتش مورد توجه محدثان شیعه و سنی قرار گرفته است که در این جا به بیان نمونه ای از آن می پردازیم .

حافظ شمس الدین جزری (متوفای 833هـ)  از علمای اهل سنت ، کتاب ارزشمندی به نام ” أسنی المطالب فی مناقب سیدنا علی بن ابی طالب (علیهما السلام)” تألیف کرده است . او ضمن بیان روایاتی در رابطه با غدیر خم ، حدیثی از حضرت زهرا (سلام الله علیها) را نقل می کند که حضرت معصومه (سلام الله علیها) در سلسله ی سند آن قرار دارد . حضرت زهرا (سلام الله علیها) در این روایت می فرمایند : ” آیا فرمایش رسول خدا را در روز غدیر خم فراموش کردید که فرمود : هرکه من ولی و سرپرست اویم ، پس علی سرپرست و ولی اوست و فرمود تو برای من همانند هارون هستی برای موسی .” 4 و 5

این حدیث را دیگر محدثان اهل سنت چون: أمرتسری و شوکانی نیز به همین تعبیر و با سلسله ی اسنادش از حضرت معصومه (سلام الله علیها) روایت کرده اند . هم چنین در منابع شیعه علمائی نظیر مرحوم میر حامد حسین و علامه امینی این حدیث را از همین طریق ذکر نموده اند .

روی این بیان حضرت معصومه (علیها السلام) در کتب شیعه و سنی به عنوان یک بانوی محدث مطرح بوده اند و از ایشان احادیثی نقل شده است که حدیث بالا نمونه ای از آن می باشد .

باعث افتخار و سربلندی همه ما مسلمانان است که روایات پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت (علیهم السلام) توسط چنین بزرگوارانی دست به دست و سینه به سینه نقل شده و به ما رسیده و چه نیکوست که هر کس به سهم خود در حفظ و انتقال این مطالب کوشا باشد.

 ( برگرفته از کتاب ” کریمه ‏ی اهل بیت ” تألیف “علی اکبر مهدی پور” (با اندکی تلخیص و اضافات))

10ربیع الثانی ، سالروز وفات

کریمه ی اهل بیت عصمت و طهارت ،

 حضرت فاطمۀ معصومه (علیها سلام)

را به تمامی مسلمانان ، بخصوص شما دوست عزیز تسلیت می گوییم.

 پاورقی ها :

  1. 1ـ قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) : “نضرالله امرأ سمع منا حدیثا فبلغه “(سنن ابن ماجه ، جلد 1 ، صفحه 85 – الغدیر ، جلد 8 ، صفحه 154)
  2. 2ـ قال الإمام جعفر بن محمد الصادق (علیه السلام) : ” حدیث فی حلال و حرام تأخذه من صادق خیر من الدنیا  و ما فیها من ذهب او فضه ” ( وسائل الشیعه ، جلد 27 ، صفحه 98)
  3. 3ـ منظور از سلسله ی اسناد ، افرادی هستند که حدیث را نقل کرده اند .
  4. 4- قالت فاطمه الزهرا (علیها السلام) : ”  أنسیتم قول رسول الله یوم غدیر خم : من کنت مولاه فعلی مولاه و قوله : انت منی بمنزله هارون من موسی  ” ( أسنی المطالب ، صفحه 49ـ50)
  5. 5- برای روشن تر شدن این بحث و آشنائی بیشتر با سایر علما و بزرگان شیعه و اهل سنت که در کتب خویش حدیث غدیر را نقل نموده اند ، می توانید به مقاله ی واقعه غدیر و اهمیت آن  مراجعه نمایید.