زینب کبری (علیها السلام) ، پیام آور خون شهدای کربلا و همراه امام حسین (علیه السلام) در نهضت خونین عاشوراست. حضرت زینب(علیها السلام) ، دختر امیرالمؤمنین(علیه السلام)  و فاطمه زهرا (سلام الله علیها)  در سال پنجم  هجری، روز 5 جمادی الأولی در مدینه، پس از امام حسین (علیه السلام) به دنیا آمد. فضائل و خصایص نیکوی وجود ایشان، تا بدان حد بود که القابی همچون  عقیله بنی هاشم، موّثقه (مورد وثوق و اطمینان )، عالمه، فاضله و کامله را که بیانگر کـمـال  شخصیـت ایشـان است ، به ایشان نسبـت می داده اند. کـلـمه زینب را مخـفـف ،” زین أب ” به معـنای ” زینت پدر” دانسته اند .

امام حسین (علیه السلام) به هنگام دیدار، به احترامشان از جا بر می خاستند. زینب کبری (علیها السلام) ، از جدشان رسول خدا و پدرشان امیرالمؤمنین و مادرشان فاطمه زهرا (علیهم السلام)  حدیث روایت کرده اند.  این بانوی بزرگ دارای قوت قلب، فصاحت زبان، شجاعت ، زهد و ورع، عفاف و شهامت فوق العاده بود؛ وقتی امام حسین (علیه السلام)، پس از امتناع از بیعت با یزید، از مدینه به قصد مکه خارج شدند،  حضرت زینب (علیها السلام) نیز با دو فرزند خویش همراه ایشان گشتند. در طول نهضت عاشورا، نقش فداکاریهای عظیم زینب (علیها السلام) ، بسیار مشاهده می گردد . اوسرپرست کاروان اسیران اهل بیت ، مراقبت کننده از امام زین العابدین (علیه السلام) و افشاگر ستمگریهای اموی با خطبه های آتشین خود بود. پس از عاشورا و در سفر اسارت، در کوفه و دمشق، خطابه های آتشینی ایراد کرد و رمز بقای حماسه کربلا و بیداری مردم گشت. پس از بازگشت به مدینه نیز در مجالـس ذکـری که برای شهـدای کربلا داشت، به سخنوری و افـشـاگـری می پرداخت. صبر و بردباری آن حضرت تا بدان جا بود که ایشان به ” قهرمان صبر” مشهور شدند.

گوشه ای از خطابه آتشین زینب کبری (علیها السلام) که در نهایت شجاعت در مجلس یزید ، در شام ایراد گردید ، چنین است : ” . . .  آنچه امروز غنیمت می دانی ، فردا برای تو غرامت است، و آنچه را از پیش فرستاده ای، خواهی یافت، خدا بر بندگان ستم روا ندارد، به او شکوه می کنم و بر او اعتماد می جویم، پس هر نیرنگی که داری بکن و هر تلاشی که می توانی بنما و هر کوششی که داری به  کار گیر، به خدا سوگند نمی توانی یاد ما را محو کنی و سروش ما را بمیرانی، و به جلال ما هرگز نخواهی رسید و لکه ننگ این ستم را از دامن خود نتوانی شست؛ رأی و تدبیر تو سست و زمان دولت تو اندک و جمعیت تو به پریشانی خواهد کشید، در آن روز که هاتفی فریاد زند : الا لعنه الله علی القوم الظالمین . . .”

 ایشان در سال 63 و به نقلی 65 هجری در گذشتند. مدفـنشان در زینـبیه ( در سوریه کنونی) و به اعـتقاد بعضی دیگر در مصر،  زیارتگاه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت است.

« برگرفته از کتب ” فرهنگ عاشورا ” تألیف :  جواد محدثی ، و ”  قصه کربلا ” تألیف : علی نظری منفرد( بااندکی تغییر ) »

15 رجب ، سالروز درگذشت

بانوی بزرگ اسلام، اسوه صبر و پایداری،

حضرت زینب کبری (سلام الله علیها)

بر تمامی عاشقان اهل بیت طاهرین ( علیهم السلام ) تسلیت باد.