زينب كبري (عليها السلام) ، پيام آور خون شهداي كربلا و همراه امام حسين (عليه السلام) در نهضت خونين عاشوراست. حضرت زينب(عليها السلام) ، دختر اميرالمؤمنين(عليه السلام)  و فاطمه زهرا (سلام الله علیها)  در سال پنجم  هجري، روز 5 جمادي الأولي در مدينه، پس از امام حسين (عليه السلام) به دنيا آمد. فضائل و خصايص نيكوي وجود ايشان، تا بدان حد بود كه القابي همچون  عقيله بني هاشم، موّثقه (مورد وثوق و اطمینان )، عالمه، فاضله و كامله را كه بيانگر كـمـال  شخصيـت ايشـان است ، به ايشان نسبـت مي داده اند. کـلـمه زينب را مخـفـف ،” زين أب ” به معـنای ” زينت پدر” دانسته اند .

امام حسين (عليه السلام) به هنگام ديدار، به احترامشان از جا بر مي خاستند. زينب كبري (عليها السلام) ، از جدشان رسول خدا و پدرشان اميرالمؤمنين و مادرشان فاطمه زهرا (عليهم السلام)  حديث روايت كرده اند.  اين بانوي بزرگ داراي قوت قلب، فصاحت زبان، شجاعت ، زهد و ورع، عفاف و شهامت فوق العاده بود؛ وقتي امام حسين (عليه السلام)، پس از امتناع از بيعت با يزيد، از مدينه به قصد مكه خارج شدند،  حضرت زينب (عليها السلام) نيز با دو فرزند خويش همراه ايشان گشتند. در طول نهضت عاشورا، نقش فداكاريهاي عظيم زينب (عليها السلام) ، بسيار مشاهده می گردد . اوسرپرست كاروان اسيران اهل بيت ، مراقبت كننده از امام زين العابدين (عليه السلام) و افشاگر ستمگريهاي اموي با خطبه هاي آتشين خود بود. پس از عاشورا و در سفر اسارت، در كوفه و دمشق، خطابه هاي آتشيني ايراد كرد و رمز بقاي حماسه كربلا و بيداري مردم گشت. پس از بازگشت به مدينه نيز در مجالـس ذكـري كه براي شهـداي كربلا داشت، به سخنوري و افـشـاگـري مي پرداخت. صبر و بردباری آن حضرت تا بدان جا بود که ايشان به ” قهرمان صبر” مشهور شدند.

گوشه اي از خطابه آتشين زینب کبری (عليها السلام) كه در نهايت شجاعت در مجلس يزيد ، در شام ايراد گرديد ، چنين است : ” . . .  آنچه امروز غنيمت مي داني ، فردا براي تو غرامت است، و آنچه را از پيش فرستاده اي، خواهي يافت، خدا بر بندگان ستم روا ندارد، به او شكوه مي كنم و بر او اعتماد مي جويم، پس هر نيرنگي كه داري بكن و هر تلاشي كه مي تواني بنما و هر كوششي كه داري به  كار گير، به خدا سوگند نمی توانی ياد ما را محو کنی و سروش ما را بمیرانی، و به جلال ما هرگز نخواهي رسيد و لكه ننگ اين ستم را از دامن خود نتواني شست؛ رأي و تدبیر تو سست و زمان دولت تو اندك و جمعيت تو به پريشاني خواهد كشيد، در آن روز كه هاتفي فرياد زند : الا لعنة الله علي القوم الظالمين . . .”

 ايشان در سال 63 و به نقلي 65 هجري در گذشتند. مدفـنشان در زينـبيه ( در سوريه كنوني) و به اعـتقاد بعضي ديگر در مصر،  زيارتگاه عاشقان اهل بيت عصمت و طهارت است.

« برگرفته از كتب ” فرهنگ عاشورا ” تألیف :  جواد محدثي ، و ”  قصه كربلا ” تألیف : علي نظري منفرد( بااندکی تغییر ) »

15 رجب ، سالروز درگذشت

بانوي بزرگ اسلام، اسوه صبر و پايداري،

حضرت زينب کبری (سلام الله عليها)

بر تمامي عاشقان اهل بيت طاهرين ( عليهم السلام ) تسليت باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *