طبق نقل تاریخ و روایات اهل بیت(علیهم السلام)، همه ی ائمه شیعه، پایان حیات دنیایی شان با شهادت بوده است.1 بنابر این، با توجه به اینکه  قرآن کریم شهیدان را زنده معرفی می کند و مسلمانان را از مرده تصور کردن آنان نهی می نماید، 2لذا امامان ما همیشه زنده اند و حتی بعد از شهادت نیز، آگاهی و توجه آنها به این جهان کم نمی شود.

از همین رو است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) بارها یکسانی زیارتشان در حیات و پس از آن را بیان کرده اند و این ویژگی را برای دیگر ائمه نیز قائل شده اند.3

با توجه به این تعالیم، آثار و برکات زیادی در زیارت اهل بیت(علیهم السلام) پس از شهادت وجود دارد. به عنوان نمونه، اهل بیت (علیهم السلام)، کلام ما را می شنوند و پاسخ درخواست زائران را می دهند.4 در کنار این، زیارتشان برای زائر سازنده و تربیت کننده است و اجر و پاداشی عظیم دارد.

اما با این وجود، برای زیارت هیچ امامی، به اندازه ی زیارت امام حسین (علیه السلام) در کربلا تاکید نشده است. آنچه در زیارت حسین بن علی (علیه السلام) بسیار چشم گیر است، ثواب های کلان و پاداش های عظیم و حیرت آوری است که در روایات اهل بیت(علیهم السلام) برای آن بیان گشته است. ولی حقیقتا علت چیست؟

اگر خوب بنگریم، می یابیم که امام حسین(علیه السلام) هرآنچه داشت، در راه خدا داد و با این کار، اسلام را زنده کرد و بقاء دین را بیمه نمود. لذا دین رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم)، با وجود امام حسین (علیه السلام) تداوم یافت. این همان مفهوم کلام سید الشهدا(علیه السلام) است که در روز عاشورا فرمود: “اگر استواری و استقامت دین جدم با مرگ من است، پس ای تیغ ها مرا در برگیرید.”5

از همین رو است که لحن و بیانی که در احادیث مربوط به زیارت سیدالشهداء (علیه السلام) به کار رفته است، حاکی از عظمتی حیرت آور و آمیخته با تاکیداتی فراوان است. به عنوان مثال، روزی امام صادق(علیه السلام) از یکی از شیعیان به نام “سدیر” پرسید:

– آیا هر روز حسین(علیه السلام) را زیارت می کنید ؟

– خیر!

-چقدر جفا کارید! آیا هر جمعه زیارت می کنید ؟

–  خیر!

– هر ماه چطور ؟

–  خیر!

– هر سال چطور ؟

– گاهی چرا.

آنگاه فرمود :

– ای سدیر! چقدر نسبت به حسین (علیه السلام) جفا کارید! ای سدیر، با توجه به اینکه هزاران فرشته ی غبار آلود و گریان، هر روز حسین (علیه السلام) را زیارت می کنند و خسته نمی شوند، چرا تو هر جمعه (هر هفته) پنج بار، یا هر روز یک بار، (آن حضرت را) زیارت نمی کنی ؟

سدیر گفت: فدایت شوم، میان ما و او فرسنگ ها فاصله است.

در این هنگام امام صادق (علیه السلام) فرمود: بر پشت بام برو … و بگو :

” السلام علیک یا اباعبدالله ، السلام علیک و رحمه الله و برکاته “

با این کار برای تو زیارت محسوب می شود و پاداش حج و عمره می یابی.” 6

با این همه در طول تاریخ، ستمگران و حکام جور و پیروان باطل و ساده لوحشان وقتی با یک فکر و ایمان و گرایش مذهبی نمی توانند مبارزه و مقابله کنند، درصدد محو و نابودی آن تفکر و باور بر می آیند.

کربلای امام حسین (علیه السلام) نیز بارها شاهد این چنین تندروی ها و کج فهمی ها بوده است و هم اکنون نیز نظاره گر آن است. ستمگران و کج اندیشان می خواهند با محدود کردن مردم و ممنوع ساختن زیارت و اعمال فشارهای مختلف و حتی تخریب نمودن قبر مطهر سید الشهدا(علیه السلام)، یاد آن حضرت را از خاطرها ببرند؛ ولی علیرغم اینکه قبر آن حضرت در زمانهای مختلف مورد اهانت قرار گرفت و تخریب شد،7 اما شیعیان پیوسته طبق توصیه ی اهل بیت(علیهم السلام)، زیارت حسین بن علی (علیه السلام) را مورد توجه خاص قرار داده و می دهند.

اما آیا به راستی این گونه اشخاص می پندارند که با سخت گیری بر عاشقان حسین (علیه السلام) می توانند محبت او را از دلها بیرون کنند؟ آیا با ویران ساختن مزار معصومین، می توان عقیده و ایمان به آنان را از مردم سلب کرد؟

پس به کجا می روند؟…

(برگرفته شده از کتاب ” کربلا کعبه ی دلها ”  تالیف حجه الاسلام جواد محدثی (با کمی تصرف و تلخیص))

پاورقی­ ها:

  1. 1-قال  الإمام علی بن موسی الرضا(علیه السلام): “… ما منا الا مقتول او شهید… ” (وسائل الشیعه جلد 4، صفحه 568)
  2. 2-” و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون”، ” هرگز گمان مبر کسانى که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده‏اند، و نزد پروردگارشان روزى داده مى‏شوند. ” (سوره آل عمران، آیه 169)
  3. 3-مستدرک الوسائل، جلد 10، صفحه 182
  4. 4-بر اساس اذن دخولی که در هنگام ورود به حرمهای مطهر ائمه(علیهم السلام) آنرا می خوانیم، آن بزرگواران، ما را می بینند و کلاممان را می شنوند و جواب ما را می دهند، اما بهره مندی ما از پاسخ آنان بستگی به توانایی و ظرفیت ما دارد.
  5. 5-الصحیح من السیره، جلد 3، صفحه 112
  6. 6-کافی، جلد 4، صفحه 589- من لا یحضره الفقیه، جلد 2، صفحه 599 (با اندکی اختلاف در عبارات)
  7. 7-به عنوان نمونه، در زمان هارون الرشید، و یا در دوران حکومت متوکل(17 مرتبه) قبر مطهر سید الشهدا(علیه السلام) ویران گردید. برای مطالعه ی بیشتر در این خصوص، می توانید به باب “جورالخلفاء علی قبره الشریف” از کتاب بحارالانوار، جلد 45، صفحه 390 مراجعه نمایید.