امیرالمومنین، امام علی (علیه السلام) می‌فرمایند: روزی حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) برای ما خطبه‌ای بدین شرح ایراد فرمودند:

ای مردم، ماه خدا به شما روی آورده‌است همراه با برکت و رحمت و مغفرت. ماهی که نزد خدا بهترین ماه است و روزهایش برترین روزها و شب‌هایش گرانبهاترین شب‌ها و لحظاتش ارزشمندترین لحظات. رمضان ماهی است که در آن به میهمانی خدا فراخوانده شده‌اید و در آن از اهل کرامت خدا گردیده‌اید. در این ماه، نفس‌هایتان ثواب تسبیح (سبحان الله) گفتن دارد و خوابتان ثواب عبادت؛ اعمالتان در آن مقبول و دعایتان درآن مستجاب است. پس با نیت‌های راستین و قلب‌های پاک خدا را بخوانید تا شما را بر روزه و تلاوت قرآن یاری فرماید که بدبخت‌ کسی است که در این ماه عظیم از آمرزش خدا محروم ماند. با گرسنگی و تشنگی خود در این ماه، گرسنگی و تشنگی روز قیامت را به خاطر آورید. به فقیران و مستمندان، صدقه دهید. سالمندان را احترام کنید و به کودکان محبت نمایید. زبان‌هایتان را (از آنچه نباید گفت) باز دارید. چشمان خویش را از نگریستن به مناظر حرام نگاه دارید و گوش‌هایتان را از شنیدن آنچه شنیدنش جایز نیست، مانع شوید. با یتیمان مهربان باشید تا با کودکان یتیم شما مهربان باشند. از گناهان خویش به سوی خدا توبه کنید و در اوقات نماز دستهایتان را به دعا به درگاه احدیت بلند نمایید؛ چراکه آن لحظات برترین اوقات هستند. (در آن لحظات) خداوند به نظر رحمت به بندگانش می‌نگرد؛ ایشان را اجابت می‌کند هر گاه با او مناجات کنند و لبیکشان می‌گوید هر گاه او را ندا کنند و حاجتشان را بر می‌آورد هر گاه به درگاهش دعا کنند.

ای مردم، بدانید که جان‌های شما در گرو اعمال شماست؛ پس آن را با استغفار آزاد کنید و پشت‌هایتان از بار گناه سنگین است؛ پس با طول سجده از سنگینی آن بکاهید و بدانید که خدای متعال به عزت خویش قسم یاد نموده که نمازگزاران و سجده کنندگان (در این ماه) را عذاب نکند و آنان را در روز قیامت به آتش دوزخ نترساند.

امیرالمومنین (علیه السلام) فرمودند: من برخاسته، پرسیدم یا رسول الله، برترین اعمال در این ماه چیست؟ ایشان فرمودند:

یا ابالحسن، برترین اعمال در این ماه پرهیز از محرمات است.

« برگرفته از کتاب عیون اخبار الرضا، باب 28، حدیث 53، تاليف شيخ صدوق »

ماه مبارک رمضان،

ماه نزول قرآن و عید تشنگان رحمت رحمان،

بر تمامی مسلمانان جهان گرامی باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *