عدل خدا و مرگ کودکان
  1. Home
  2. »
  3. Uncategorized @fa
  4. »
  5. عدل خدا و مرگ کودکان

عدل خدا و مرگ کودکان

متن سوال:

خداوند عادل است . اگر چنین است چرا سالیانه چندین هزار کودک ، قربانی بیماریهای مختلف می شوند و می میرند ؛ مگر گناهشان چیست؟

متن جواب:

آری خداوند عادل است و درباره او ظلم معنا ندارد چرا که منشاء ظلم ، یا جهل است و یا نقصان که خداوند علم محض است و دارای تمامی کمالات می باشد و از نقصان نیز به دور است. در بینش اسلامی این دنیا دار عمل و سرایی موقت است  و آخرت و عالم قیامت ، سرای جاوید و هنگام بهره مندی از کاشته های این دنیاست . پس نیکوکاران در این دنیا تمام عمرشان را به پاکی می گذرانند و گاه سختیهایی را تحمل می کنند و به جمع آوری توشه میپردازند تا در آخرت برای همیشه در رفاه مطلق و آسایش بی حد و مرز ،  بهره مند باشند . از این مقدمه و پاسخی که در سئوال اول ارائه شد ، مشخص می شود که این گونه کودکان در حالی به جهان آخرت منتقل می شوند که هیچ گناهی ندارند ، پس آنجا متنعم می شوند تا جایی که در نصوص اسلامی آمده است که خداوند پس از مرگ برای آنان دایه و پرستار منظور می نماید تا از آنهانگهداری کند و آنها به رشد و کمال برسند .

از طرفی دیگر این فعل الهی حکمتهای بسیاری دارد . یکی از آنها که در متون اسلامی نیز ذکر شده ، اینست که بدین وسیله پدر و مادر این کودک مورد آزمایش قرار گیرند تا بوسیله صبر بر مصیبت کودکشان به مراتب کمال برسند . البته باز هم تأکید می شود که این کودکان نه تنها چیزی را از دست نمی دهند ، بلکه یکسره به نعمتهای اخروی دست می یابند .

اگرچه تمام حکمتهای الهی برای ما مشخص نیست ، اما عقل حکم می نماید که ذات اقدس خداوند هیچ کاری را بدون حکمت و مصلحت انجام نمیدهد و چه بسا ما از درک این حکمتها عاجز و ناتوان باشیم .

مطالب مرتبط:
جستجو کنید...
مقالات اخیر
همیاری خیرخواهانه شما
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *