متن سوال:

خداوند عادل است . اگر چنين است چرا ساليانه چندين هزار کودک ، قرباني بيماريهاي مختلف مي شوند و مي ميرند ؛ مگر گناهشان چيست؟

متن جواب:

آري خداوند عادل است و درباره او ظلم معنا ندارد چرا که منشاء ظلم ، يا جهل است و يا نقصان که خداوند علم محض است و داراي تمامي کمالات می باشد و از نقصان نیز به دور است. در بينش اسلامي اين دنيا دار عمل و سرايي موقت است  و آخرت و عالم قيامت ، سراي جاويد و هنگام بهره مندي از کاشته هاي اين دنياست . پس نيکوکاران در اين دنيا تمام عمرشان را به پاکي مي گذرانند و گاه سختيهايي را تحمل مي کنند و به جمع آوري توشه ميپردازند تا در آخرت برای همیشه در رفاه مطلق و آسايش بي حد و مرز ،  بهره مند باشند . از اين مقدمه و پاسخي که در سئوال اول ارائه شد ، مشخص مي شود که اين گونه کودکان در حالي به جهان آخرت منتقل مي شوند که هيچ گناهي ندارند ، پس آنجا متنعم مي شوند تا جايي که در نصوص اسلامي آمده است که خداوند پس از مرگ براي آنان دايه و پرستار منظور مي نمايد تا از آنهانگهداري کند و آنها به رشد و کمال برسند .

از طرفي ديگر اين فعل الهي حکمتهاي بسياري دارد . يکي از آنها که در متون اسلامي نیز ذکر شده ، اينست که بدين وسيله پدر و مادر اين کودک مورد آزمايش قرار گيرند تا بوسيله صبر بر مصيبت کودکشان به مراتب کمال برسند . البته باز هم تأکيد مي شود که اين کودکان نه تنها چيزي را از دست نمي دهند ، بلکه يکسره به نعمتهای اخروي دست مي یابند .

اگرچه تمام حکمتهاي الهي براي ما مشخص نيست ، اما عقل حکم مي نمايد که ذات اقدس خداوند هيچ کاري را بدون حکمت و مصلحت انجام نميدهد و چه بسا ما از درک اين حکمتها عاجز و ناتوان باشيم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *