نام عباس (عليه السلام) با دلاوری، پهلوانی و شجاعت گره خورده است. از صحنه‌های دلاوری عباس (عليه السلام)  می‌توان به نمونه‌ی زير اشاره نمود.

در ماجرای کربلا، هنگامی که حر بن يزيد رياحی کاروان امام حسين (عليه السلام) را محاصره کرده بود، چهار نفر به نام‌های جابر بن حارث سلمانی، مجمع بن عبدالله العائذی، عمرو بن خالد صيداوی اسدی و سعد مولی عمر از کوفه به کاروان امام حسين (عليه السلام) ملحق شدند.

در روز عاشورا وقتی که جنگ در گرفت، اين چهار نفر با شمشير به لشکر ابن سعد حمله‌ور شدند و در خلال اين حمله اسير شدند. سپاهيان ابن سعد اين چهار نفر را از معرکه برگردانده و از اصحاب امام حسين (عليه السلام) جدا نمودند.[note]1- تاريخ طبری جلد 5، صفحه 466[/note]

امام حسين (عليه السلام)، برادرشان عباس (عليه السلام) را برای نجات اين چهار نفر مأمور کردند. عباس (عليه السلام) به تنهايی بر سپاهيانِ مأمور اين اسيران حمله برد و با شمشير به پيکار با آنها پرداخت تا آنها را متفرق نمود و در نهایت به آن چهار نفر رسيد. آن‌ها به عباس (عليه السلام) سلام کردند و عباس (عليه السلام) آنها را در حالی که زخمی شده بودند، نجات داد.[note]2- الکامل في التاريخ، جلد 4، صفحه 45[/note]

انتخاب عباس (عليه السلام) برای اين مأموريت و اهتمام ايشان به انجام اين مأموريت آن هم به تنهایی نشان از دلاوری و شجاعت و قدرت او داشت.

(برگرفته از کتاب “العباس ابوالفضل ابن امیرالمؤمنین (علیهما السلام)، سماته و سیرته ” تألیف “استاد محقق حجة الاسلام سید محمد رضا حسینی جلالی”)

سایت رشد، 4 شعبان، سالروز میلاد با برکت

تندیس ادب، اخلاق و وفا،

حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام)

را به همه مسلمانان جهان، خصوصا شما دوست عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌نماید.

پاورقی‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *