در دین اسلام برای فهمیدن احکام آن، باید همواره یک مسئله بسیار مهم را در نظر داشته باشیم و آن مسئله این است که اسلام، بسیاری از احکام را به زندگی روزانه و حرکات اجتماعی و روابط انسانی پیوند داده است.

به عنوان مثال، نماز را در نظر بگیرید! اسلام نماز را معراج مومن دانسته است و ستون دین و عبادتی سراپا معنی و راز و توجه به خدا؛ با این همه می‌نگریم که [اسلام] همین عبادت را تا حدود بسیاری وارد اجتماع کرده است و به صورت یکی از قوی‌ترین روابط انسانی درآورده است. نماز جماعت را اکیداً لازم شمرده و برای روزهای بزرگ و اجتماعی از جمله اعیاد، دستوراتی مقرر کرده است.

فطر یکی از عیدهای بزرگ اسلامی است که برای آن دستوراتی رسیده است، از جمله نماز عید. خواندن این نماز در زمانی که امام معصوم (علیه السلام) حاضر باشد و در غیبت نباشد، واجب است و باید به جماعت خوانده شود. اما در زمان غیبت، مستحب است.

در عید فطر، به جز انجام کارهای نیک و دیدار با دانشمندان و نیکان و ارحام و خویشان، مسئله دیگری مطرح است و آن پرداختن زکات فطره است که واجب است.

با در نظر گرفتن تعداد مسلمین جهان، زکات فطره، مبلغ قابل توجهی می‌شود و البته در نظام اجتماعی دینی می‌توان مصرف این گونه وجوهات کلان را از حالت فردی به صورت جمعی تبدیل کرد و در راه مبارزه با فقر و ایجاد کارخانه‌ها موسسات علمی و فرهنگی و پژوهشی و طبی و بیمارستان و کودکستان و دانشگاه و آزمایشگاه و سرمایه‌گذاری برای کشف‌های علمی و دارویی و تقویت مرزهای اسلامی و گسترش اسلام در جهان با وسائل زمان و ده‌ها مسئله مهم اجتماعی و انسانی دیگر به کار برد.

نمونه دیگر از اعمالی که در شب و روز عید فطر مستحب است و مورد تأکید قرار گرفته، زیارت حضرت امام حسین (علیه السلام) بوده، برای هرکس در هر جا که باشد. در این عمل آنچه مهم است، همه حاکی از یادآوری و توجه به فلسفه عاشورا و به طور کلی فلسفه تحرک داشتن و قیام در برابر ستم و در برابر حکومت فاسد، در هر جا و هر وقت است.

پس بدین‌گونه می‌نگریم که اسلام در آیین عید فطر، نماز را، عبادت را، زکات را، عید را، زیارت شهیدان را، حماسه و اقدام را و خلاصه مجموعه‌ای از عواملی که در پدید آمدن یک جامعه اسلامی انسانی و درست، دخيل هستند را با هم در هم آمیخته است. این است که در اسلام همواره فرد با جامعه و جامعه با فرد و همه با خدا درحال ارتباطند.

(برگرفته از کتاب “بعثت؛ غدیر، عاشورا، مهدی” تألیف “استاد محمد رضا حکیمی” (با تلخیص و اندکی اضافات))

سایت رشد فرارسیدن عید بندگی خدا و دستيابی به رضای الهی،

عید سعید فطر

را به تمامی مسلمانان، خصوصا شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می­گوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *