پس از آن که امام حسن (علیه السلام) متولد شد، حضرت فاطمه (علیها السلام) به امیرالمومنین (علیه السلام) گفت: برای او نامی بگذار.

امیرالمومنین (علیه السلام) فرمود: در گذاردن نام او بر رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) سبقت نمی گیرم.

امام حسن را نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) آوردند و ایشان در گوش راستش اذان گفت و در گوش چپش اقامه. سپس از امیرالمومنین (علیه السلام) پرسید: آیا نامی را برای او گذاشته‌ای؟

ایشان فرمود: در گذاردن نام او بر شما سبقت نخواهم گرفت.

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) گفت: من نیز بر پرودگار خویش سبقت نمی‌گیرم.

پس حق تعالی به جبرئیل امر کرد: برای محمد پسری متولد شده است، برو به سوی زمین سلام مرا به او برسان و به او تبریک و تهنیت بگو. (پس از آن) به وی بگو: علی نسبت به تو به منزله‌ی هارون است به موسی. پس بر فرزندشان نام پسر هارون را بگذار.

جبرئیل به نزد رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و پیام خداوند را به ایشان رساند.

رسول خدا پرسید: اسم او (پسر هارون) چه بود؟

جبریئل گفت: اسم او شبٌر بود.

حضرت فرمود: زبان من عربی است.

جبرئیل گفت: او را حسن نام کن.

پس او را حسن نامیدند، زیرا که شبٌر در لغت عرب حسن است و نام پسر بزرگ هارون، شبٌر بود.

عنایت و توجه رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به امام حسن (علیه السلام) در موارد متعدد از ولادت و نامگذاری ایشان گرفته تا ابراز محبت های متعدد نسبت به ایشان مشهود است. در ادامه به یکی از این موارد اشاره می‌کنیم. 

ابن مسعود می گوید: “از رسول خدا شنیدم، هرکه مرا دوست دارد، حسن و حسین را دوست دارد، زیرا که حق تعالی مرا به محبت ایشان امر کرده است.”

از همین رو نقل می‌کنند، روزی رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به نماز ایستاد، امام حسن (علیه السلام) بر پهلوی او بود، چون رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به سجده رفت، امام حسن بر دوش آن حضرت سوار شد، رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) سجده را طول داد.

چون حضرت سلام نماز را گفت، اصحاب به ایشان گفتند: “یا رسول الله! به اندازه‌ای سجده را طول دادی که پیشتر، آن قدر طول نمی‌دادی، برای همین ما گمان کردیم که در سجده وحی بر تو نازل شده است.”

حضرت فرمود: “وحی بر من نازل نشد و لیکن این پسرم بر دوش من بود، نخواستم که در پایین آمدن او عجله کنم، از همین رو سجده را طول دادم.”

« برگرفته از كتاب جلاء العیون، تالیف علامه مجلسی (ره)»

 

برچسب خورده:امام حسن مجتبی_شباهت امام علی (ع) و هارون (ع)_شباهتی دیگر با هارون_علت نامگذاری امام حسن و امام حسین (ع)_عنایت و توجه رسول خدا (ص) به حسنین (ع)_ نامگذاری امام حسن مجتبی ع_وصایت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *