«زمان خداحافظی!»

«زمان خداحافظی!»

فهرست مطالب

باسمه تعالی

در روز عاشورا، وقتى که حضرت ابوالفضل (علیه السلام) شهید شد و سیدالشهدا (علیه السلام) از کنار بدن پاره‌پاره برادرش برخاست، نگاهى به خیمه‏‌ها افکند و دید دیگر کسى نیست تا او را یارى کند، زیرا تمام یاران و مردان اهل‌بیتش[note]1- غیر از امام سجاد (علیه السلام)[/note] با بدن‌هاى قطعه‌قطعه، روى زمین افتاده‌اند. از طرفى صداى گریه و شیون زنان و کودکان در خیمه‌‏ها بلند شده است. در این هنگام با صداى بلند، طوری که همه کس صدایش را بشنوند فرمود:

“آیا کسى هست از حرم پیغمبر خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) دفاع کند؟ آیا هیچ موحد و خدا ترسى هست که دربارۀ ما از خدا بترسد؟ آیا هیچ فریادرسى هست که به امید خدا به فریاد ما برسد؟”

با شنیدن کمک خواستن امام (علیه السلام)، صداى گریه و نالۀ زنان و کودکان از خیمه‏‌ها بلند شد.[note]2- الخصائص الحسینیه، استغاثه چهارم، صفحه 129.[/note] امام حسین (علیه السلام) دستور داد زنان و خواهرانش گریه نکنند. آنگاه در حالى که عمامه‌‏اى گلگون بر سر نهاده و  عباى پیغمبر (صلى الله علیه و آله و سلم) را بر دوش و شمشیرش را به دست گرفته بود، براى وداع کردن با اهل حرم، به خیمه‏‌ها آمد.

سید الشهدا (علیه السلام) ضمن وداع و خداحافظى، درخواست کرد جامه‌‏اى برایش تهیه کنند که هیچ‌کس (به خاطر کهنگی آن) به آن جامه چشم طمع نداشته باشد. او مى‏‌خواست آنرا زیر جامه‌هایش بپوشد تا پس از شهادت، بدنش را برهنه نگذارند.[note]3- لهوف، صفحه 123 – مجمع الزوائد، جلد 9، صفحه 193[/note] آنگاه یک پیراهن کهنه‌‏اى برداشت و چند جاى آن‌را پاره کرد و زیر لباس‌هایش پوشید و درخواست کرد شلوار سیاه‌رنگى برایش آوردند، آنرا نیز شکافت و زیر لباس‌هایش پوشید.

سپس رو به بستگان و فرزندان کرد و فرمود: “از هم اکنون آمادۀ بلا و مصیبت باشید و بدانید که خداى تعالى، حامى و نگهدار شما خواهد بود و به ‌زودى شما را از شر دشمنان نجات خواهد داد و عاقبت امر شما را به خیر و خوبى برگزار خواهد کرد و دشمنانتان را به انواع عذاب‌ها مجازات خواهد نمود و در مقابل این همه بلایا و مصیبت‌ها که متحمل مى‏شوید، نعمت‌ها و کرامت‌ها به شما ارزانى خواهد کرد. بنابراین مواظب باشید، شِکوه و شکایتى بر زبان نیاورید و چیزى نگویید که از قدر و منزلت شما کاسته گردد.”[note]4- جلاء العیون، صفحه 686[/note]

همه گرد هم آمدند و اطراف ابى عبدالله (علیه السلام) را گرفتند؛ برخى از کودکان با نالۀ جانسوز درخواست مى‏‌کردند آنها را به جاى امنى ببرد و برخى دیگر از فشار تشنگى تقاضاى مقدارى آب مى‌‏کردند! در همین حال که با زنان و دختران خود سخن مى‌‏گفت و به دلدارى آنها مشغول بود، عمر سعد به سپاهیان خود گفت: “تا زمانى که به خود و به زن و فرزندان خود سرگرم است بر او یورش برید، به خدا سوگند اگر از آنها فارغ شود نه جناح راستی براى لشکر شما باقی مى‏‌گذارد و نه جناح چپی!”

بدنبال این فرمان، تیرهاى پى‌در‌پى به سوى سید الشهدا (علیه السلام) رها شد و از میان بندهاى خیمه‏‌ها مى‏‌گذشت. تیرى به روپوش یکى از زن‌ها اصابت کرد در اثر آن، زن‌ها سراسیمه و وحشت‌زده به خیمه‏‌ها پناه بردند و پیوسته نگاه مى‏‌کردند ببینند امام (علیه السلام) در این بین یکّه و تنها چه مى‏‌کند. دیدند بدون کمترین ترس و بیمى مانند شیر به سپه دشمن حمله کرد و آنچنان آنها را از دم شمشیر مى‏‌گذراند که داد و فریاد همه بلند شد و از هر سو تیرها را بسویش پرتاب مى‏‌کردند و حضرت نیز آنها را به سینه و گلوگاه خود مى‌‏خرید.[note]5- جلاء العیون، صفحه 686[/note]

پسر سعد که این وضعیت را مشاهده کرد، بر سپاهیان خود نعره زد که: “مگر نمی‌دانید این مرد فرزند کسى است که دلش آکنده و لبریز از علم و ایمان به الله است؟ مگر نمی‌دانید او فرزند کسى است که پدرش مردان عرب را از پای درآورد و کسى نتوانست با او بجنگد و او را شکست دهد؟ شما نمى‏‌توانید با او تن به تن بجنگید، اگر بخواهید موفق شوید باید از هر سوى دسته‌جمعى بر او یورش برید”[note]6- مناقب ابن شهرآشوب، جلد 4، صفحه 110[/note]

(برگرفته از کتاب “مقتل مقرم”، تألیف: “مرحوم عبد الرزاق مقرم” (با اندکی تغییرات))

سایت رشد فرارسیدن عاشورای حسینی، سالروز مصیبت جانکاه اسوۀ عزت و مردانگی و نماد حریت و آزادگی،

پیشوای سوم شیعیان،

حضرت امام حسین بن علی (علیه السلام)،

و اصحاب گرانقدرش

را به تمامی آزادگان، خصوصا شما دوست عزیز تسلیت می‌گوید.

سایت اسلامی – شیعی رشد


پاورقی‌ها:

مطالب مرتبط:
الگوهای من
 • زندگــی پیشــوایــان
 • یـــاران پیشــوایــان
 • دیگر بزرگــان
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
باورهای من
 • زندگــی پیشــوایــان
 • یـــاران پیشــوایــان
 • دیگر بزرگــان
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • خـــداوند
 • خلقـــت
 • پیـــامبران
 • نمـــــاز
 • حـــج
 • امــــر بــه معـــروف
 • قیـــامت
 • مـــرگ
 • بــــرزخ
 • بهشت
جستجو کنید
همیاری خیرخواهانه شما
مقالات مرتبط
Ali ibn Abi Talib

Ali ibn Abi Talib

A part of Ali ibn Abi Talib (as)’s last will to his sons Hassan (as) and Hussain (as) after the attempt on his life by a stab from Ibn Muljam: “My advice to you is to be conscious of God. Do not yearn for this world, even though it may run after you. Do not […]

that night

that night

The verses of chapter 96 of the Quran apparently show that the Night of Ordainment or Power (Laylatul Qadr) was not specifically restricted to the time of the descent of the Quran and the period of the call of the Messenger of Islam, but rather that it repeats annually until the end of this world. […]

oh Gad …

oh Gad …

Ali ibn Hussain’s (as) prayer for the month of Ramadan: “…Give us success in this month to tighten our bonds of kin with devotion and gifts, attend to our neighbors with bestowal and giving, rid our possessions from claims, and purify them through paying the alms; (Give us success to) go back to him who […]