متن سوال:

چرا مسأله بازگشت ائمه اطهار (عليهم السلام) از طرف خداوند به وضوح بيان نشده است؟

متن جواب:

مسأله بازگشت ائمه اطهار(علیهم السلام ) و يا رجعت از معتقدات شيعه است و در قرآن کريم نيز آياتي وجود دارد که امکان بازگشت به دنيا پس از مرگ ( یا همان امکان رجعت ) را اثبات مي نمايد و دسته اي ديگر از آيات نيز اصل رجعت را متذکر مي شود . به عنوان نمونه خداوند متعال در آیه 82 سوره نمل می فرماید : ” و هنگامى كه فرمان عذاب آنها رسد ( و در آستانه رستاخيز قرار گيرند)، جنبنده‏اى را از زمين براى آنها خارج مى‏كنيم كه با آنان تكلم مى‏كند ( و مى‏گويد) كه مردم به آيات ما ايمان نمى‏آوردند. “(1) این آیه يقينا به قبل از قيامت بازمي گردد ؛ چرا که در روز قيامت تمامي موجودات زنده مي شوند و نه فقط یک جنبنده ؛ به علاوه اين واقعه به قبل از نفخ صور که در قيامت واقع مي شود اشاره دارد .

 البته جاي هيچ ترديدي وجود ندارد که در ظاهر آیات قرآن ، تنها اصول و کليات بيان شده است و بر طبق خود آیات قرآن کریم نيز ، اين کتاب الهي نياز به مبين و مفسر دارد تا اصول را تبيين و فروع را بيان دارند .  این مفسران حقیقی قرآن کریم ، رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) و جانشينان او ، ائمه اطهار(علیهم السلام) مي باشند . مثلا در قرآن امر به خواندن نماز شده است ، اما چگونگي به جا آوردن نماز از سنت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم ) و سيره معصومان بدست مي آيد .

رجعت نيز کليت و اصل آن از آيات قرآن کریم استفاده مي شود و تبيين اين اصل و تشريح جزئيات آن وابسته به بيان معصومین(علیهم السلام) مي باشد .