باسمه تعالی

وقتی چیزی از سوی خدا و دین، معیار و شاخص شد، فرد مسلمان باید برای تطبيق خویش، به میزان مراجعه کند و خود را با معیارهای حق بسنجد؛ به هر اندازه که منطبق با آن بود، خود را در راه و هر چه از خط میزان و معیار فاصله داشت، خود را در بیراهه ببیند.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) برای تداوم هدایت امت پس از خویش، دو یادگار و حجت ارزشمند به میراث و ودیعت نهاده است، یکی قرآن و دیگری عترت.1 از این رو، تمسک به اين دو و تعهد نسبت به پیام قرآن و فرمان امام، ضامن مصون بودن از گمراهی است.

پس از شناخت حجت، کوشش برای انطباق افکار و عقاید، روش و رفتار، مواضع و جهت‌گیری‌ها و عمل به احکام شرع، با رهنمودها، اوامر و نواهی حجت خداست.

عبدالعظیم حسنی که یکی از بزرگان شیعه به حساب می آید، با هوشمندی کوشید افکار و عقاید خود را با حجت خدا تطبيق دهد. او با وجود خفقان سیاسی و سختی ارتباط، در فرصتی مناسب خود را به محضر امام هادی (علیه السلام) رساند. باورهاي خود را بر آن حضرت عرضه داشت و از آن حضرت بر درستی معتقداتش تأییدیه گرفت.2

از این رو وقتی ابوحماد رازی که از شیعیان معروف ری بود، با رنج بسیار، راه خود را به سامرا و محضر امام هادی (علیه السلام) رساند تا سؤالات دینی و شرعی خود را از آن امام بپرسد، هنگام خداحافظی، امام (علیه السلام) به او فرمود:

“ای ابوحماد! هر گاه در منطقه خودتان مسئله‌ای برایت مشکل شد، از عبدالعظیم حسنی بپرس و از من هم به او سلام برسان.” 3

یا عثمان بن سعید عمری، از اصحاب امام هادی (علیه السلام) بود که در زمان غیبت صغري نیز نمایندۀ خاص امام زمان (علیه السلام) و یکی از نواب اربعه بود. او به مقامی از حجیت و اعتبار رسیده بود که حرف او، حرف ائمه (علیهم السلام) و نقل‌ها و روایت‌هایش معتبر به شمار می‌رفت. این اندازه اعتماد را در سایه تبعیت محض از امام معصوم و حجت الهی یافته بود. شاهد این امر هم اینکه روزی احمد بن اسحاق به محضر امام هادی (علیه السلام) شرفیاب شد. از آن حضرت پرسید: “من همیشه به شما دسترسی ندارم. سخن چه کسی را بپذیرم و دستور چه کسی را اطاعت کنم؟” امام با اشاره به عثمان بن سعید فرمود:

“این ابوعمرو (عثمان بن سعید عمری)، مورد اطمینان و امین است. آنچه به شما بگوید، از جانب من می‌گوید و آنچه به شما می‌رساند، از جانب من می‌رساند.” 4

بنابراین لازم است همواره و در همۀ ابعاد زندگی بکوشیم خود را با ملاك و شاخص اهل بيت (عليهم السلام) بسنجيم كه اين همان در راه بودن است…

(بر گرفته از کتاب “حجت محوري در نگاه امام هادي (علیه السلم)”، تألیف: “حجت الاسلام جواد محدثی” (با تلخیص و اضافات))

سایت رشد، فرا رسیدن ۳ رجب، سال‌روز شهادت

دعوت‌کنندۀ مردمان به هدایت و روشن‌گر مسیر کرامت،

حضرت امام علی بن محمد الهادی (علیه السلام)،

را به تمامی مسلمانان جهان، به خصوص شما دوست گرامی تسلیت می‌گوید.

پایگاه اسلامی – شیعی رشد


پاورقی‌ها:

  1. 1ـ الکافی جلد 1، صفحه 294 – السنن الکبری نسائی، جلد 5، صفحه 45
  2. 2ـ برای مطالعه داستان کامل این ماجرا اینجا را کلیک کنید.
  3. 3ـ مستدرك الوسايل، جلد 17، صفحه 321
  4. 4ـ الغیبة، صفحه 354، حدیث 315