باسمه تعالی

تمام همّت شيطانِ رانده‌شدۀ پلید، در دوران زندگی يک انسان این است که با ایجاد شک و شبهات گوناگون، بندگان را از اطاعت خداوند باز دارد و مانند خودش طردشده از درگاه خداوند سازد. بنابراین از راه‌های مختلف، در دل‌ها وسوسه می‌افکند و افکار را مشوّش و تصمیمات را سست می‌کند.

يکی از اعمال حاجيان در روز عيد قربان، پرتاب کردن سنگ به سمت ستون‌های سنگی است. اين عمل استعاره از آن است که بندۀ بااخلاص و فرمان‌بردار، به کمک نور ایمان و الهام از خداوند، به خود می‌آید و می‌فهمد که شيطان همواره به طمع دزديدن گوهر ایمان و مقابله با اوست. پس فوراً دست‌به‌کار دفع او می‌شود و آن ناپاک را از فضای قلب خود می‌راند. قرآن کريم در اين خصوص می‌فرمايد:

“پرهیزگاران هنگامی‌که گرفتار وسوسه‌های شیطان شوند، به یاد خدا و پاداش و کیفر او می‌افتند، و در پرتو یاد او، راه حق را می‌بینند و ناگهان بینا می‌گردند.” 1

آری! انسان مؤمن و زيرک، در تمامی لحظات و عرصه‌های وسوسه‌انگيز زندگی و ازجمله در صحرای منی، به مبارزه با شیطان بر می‌خیزد و با سنگِ اخلاص و تسلیم، بر سر دشمن دیرین آدم و آدميان می‌کوبد و بینی او را به خاک می‌مالد و می‌گوید:

“همین شبهه و تردید از شیطان است که روزی در همین بیابان منی سر راه ابراهیم خلیل (علیه السلام) را گرفت و با وسوسه‌اش خواست آن پيامبر الهی را از اطاعت پروردگارش در مورد ذبح فرزندش اسماعيل (عليه السلام) باز دارد. ولی شيطان از دست آن مرد الهی سنگ خورد و ناامید برگشت. امروز هم می‌خواهد مرا با تشکیک مفسده‌انگیزش نسبت به مأموریت و وظیفۀ الهی‌ام سست و مردّد سازد و از اطاعت پروردگارم باز دارد و نهايتاً مرا به بدبختی دائم مبتلا کند. ولی من به ياری خداوند و با تأسی به بندگان مخلص خداوند، خدا را مالک مطلق و خود را بندۀ او می‌شمارم و وظیفه‌ای جز امتثال فرمان او ندارم و تمام منافع و فایده را در کسب رضای او می‌دانم و بس. اگر آن روز، حضرت ابراهیم (علیه السلام)، به امر خدا، سنگ بر شیطان زد تا مأموریت خود را انجام دهد و رضای خدا را به دست آورد، 2من هم امروز، به امر خدا، سنگ بر ستون‌های بیابان منی می‌زنم تا با اطاعت امر خدا، رضای خدا را به دست آورم؛ چراکه می‌دانم این سنگ‌زدن‌ها، اطاعت از امر خداست و نمادی ماندگار از عزمی جدی در مبارزه با دشمن قسم‌خورده و ديرين من در تمامی دوران زندگی خواهد بود.”

(برگرفته از کتاب “حج، برنامۀ تکامل”، تألیف “آیت الله ضیاء آبادی” (با اندکی تصرف))

عید سعید قربان،

عید طاعت و عید خلوص و گاه قدم گذاردن در مسیر قرب الهی،

بر تمامی پیروان آیین ابراهیمی فرخنده باد.

پایگاه اسلامی – شیعی رشد


پاورقی‌ها:

  1. 1- قرآن کريم، سوره اعراف، آيه 201: “إِنَّ الَّذِینَ اتَّقَوْا إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّیْطانِ تَذَکَّرُوا فَإِذا هُمْ مُبْصِرُونَ“
  2. 2- أبي رحمه الله قال: “حدثنا محمد بن يحيى العطار عن العمركي الخراساني عن علي بن جعفر عن أخيه موسى بن جعفر (ع) قال: سألته عن رمي الجمار لم جعل؟ قال: لان إبليس اللعين كان يتراءى لإبراهيم (علیه السلام) في موضع الجمار فرجمه إبراهيم فجرت السنة بذلك” (علل الشرائع، جلد 2، ص: 144)