از پايه‌های اديان الهی توجه به آخرت و اين نکته است که سعادت انسان مرهون اعمال او در اين دنيا می‌باشد. در اين خصوص خداوند متعال مواعظی به حضرت عيسی (عليه السلام) فرمود:

“ای عیسی! مرا نسبت به خود نزدیک دان همان‌طور که آنچه در خاطر تو می‌گذرد را به خود نزديک می‌دانی. مرا برای ذخيره آخرت خود یاد کن، و با انجام مستحبات به من نزدیکی بجوی و بر من توکّل کن تا تو را کفایت کنم و جز برمن توکّل مکن تا ياری تو را ترک نکنم.

ای عیسی! یاد مرا با زبانت زنده کن و محبت مرا در دل خود جای ده …

ای عیسی! در ساعت‌هایی که مردم در خواب غفلت هستند، بیدار و آگاه باش …

ای عیسی! به ثواب من رغبت داشته باش و از عذاب من ترسان باش و خواهش‌‌های شهوانی دنيا را با ترس از من در دل خود بميران …

ای عیسی! برای کسب خشنودی من شبها را درياب …

ای عیسی!به قدر طاقتت در انجام نیکی‌ها تلاش کن تا هر جا که می‌روی به نيکی معروف گردی …

ای عیسی! هر روز يک تعلق از تعلق‌های دنیا را از خود دور کن تا دست آخر ترک دنيا بر تو دشوار نباشد …

ای عیسی! … دیده خود را متواضعانه به آسمان بگشا و مرا بخوان که من به تو نزدیکم، و مرا جز با حال تضرع و فراغ خاطر از غير من دعا مکن که اگر اين‌گونه مرا بخوانی، تو را اجابت می‌کنم.

ای عیسی! باید که زبان تو در آشکار و پنهان یکی باشد، همچنین دل و دیده ات باید بسوی رضای آنکه او را دوست می‌داری (خداوند) نظر کند، دل و زبانت را از محرّمات درهم پیچ و چشمت را از آنچه خیری در آن نیست فرو بند، بسا کسی که یک نظر کند و آن نظر در دلش تخم شهوتی بکارد و آن شهوت او را هلاک گرداند…

ای عیسی! تا در عمر خود مهلت داری برای خودت عمل (نيک) کن پیش از آنکه دیگری به کارت نیاید (بعد از مرگت ديگری برای تو عملی انجام نخواهد داد)، به‌درستی که من به حسنه چندين برابر آن جزا می‌دهم، و گناه صاحبش را هلاک می‌کند، و در انجام اعمال نيک پیشی گیر و سعی نما. چه بسیار مجلسی هست که چون اهلش برمی‌خیزند از عذاب جهنم آزاد شدند.”[note]1- اين روايت به نقل از امام صادق (عليه السلام) در کتاب امالی صدوق، صفحه 514 نقل شده است.[/note]

 (برگرفته از کتاب “حياة القلوب” تأليف: “مرحوم علامه محمدباقر مجلسی”)

سایت رشد، فرا رسیدن سالروز ولادت پیامبر پرهیزگار و بنده صالح پروردگار

حضرت عیسی بن مریم (علیهما السلام)

را به شما دوست عزیز تبریک و تهنیت می‌گوید.

پاورقی:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *