امام صادق (علیه السلام) به ما یاد داده‌اند وقتی به زیارت حضرت عباس بن اميرالمؤمنين (علیهما السلام) رفتیم؛ هنگامی که به کنار قبر مطهر ایشان رسیدیم این گونه آن جناب را خطاب دهیم و بگوییم:

“درود بر تو اى بنده نيكوكار. ‏اى كه فرمان‌بردار خدا و رسولش و اميرالمؤمنين و حسن و حسين (عليهم السلام) بودى. درود بر تو و رحمت و بركات و بهشت خدا بر روح و بدن تو باشد.

خدا را شاهد مى‏گيرم كه تو همان راهى را رفتى كه یاران بدر رفتند. همان كسانى كه در راه خدا جهاد كرده و در جهاد با دشمنان خدا زبان به پند و نصيحت گشوده و در یاری دوستان خدا تلاش خستگی ناپذیر نموده و دشمنان را از دوستان و محبين حق‌تعالى، دفع كردند.

پس خدا برترين و با فضيلت‏ترين و بيشترين جزاها و پاداش‏ها را به تو عطا فرمايد و نيز فزون­ترین و زیادترين پاداش كسى كه به بيعتش وفا نموده و خدا دعايش را مستجاب كرده و همچنين نيك‏ترين پاداش كسى كه از واليان امر اطاعت نموده است را به تو عنايت فرمايد.

من شهادت مى‏دهم كه تو در نصيحت و خيرخواهى بسیار تلاش كرده و نهايت كوشش و توانایی خود را به کار بردی.

پس خداوند تو را در جمع شهدا برانگيزد و روحت را با ارواح نيکبختان قرين گرداند و وسيع‏ترين منزل و با فضيلت‏ترين غرفه در بهشتش را به تو اعطا نمايد و نام و یاد تو را در نزد بهترین بهشتیان بالا ببرد و با انبيا، صديقين، شهدا و صلحا محشورت كند؛ که ايشان نيكو دوستانى هستند.

شهادت مى‏دهم كه تو از خود سستى نشان نداده و عقب‌گرد نكردى و نيز شهادت مى‏دهم كه تو بر بصيرت حرکت نموده و به صالحين اقتدا كرده و از انبيا پيروى نمودى…”[note]1ـ متن فوق برگرفته از ترجمه فارسی کتاب کامل الزیارات توسط آقای سيد محمد جواد ذهنى به همراه برخی تغييرات می‌باشد.‏[/note]

با بررسی این فرازهای زیارت که از لسان امام معصوم حضرت جعفر بن محمد (علیهما السلام) صادر شده؛ برخی خصوصیات بارز یک بنده خداوند که به حق شایسته بزرگداشت و تکریم است را می‌یابیم که خود می‌تواند الگویی برای دیگران که می‌خواهند در مقام و مسیر بندگی خدا قدم بنهند، باشد:

1ـ بنده و فرمان‌بردار خدا و اولیای خدا

2ـ جهاد و دفع دشمنان خدا و یاری دوستان خدا

3ـ وفادار به بیعت با حق

4ـ اطاعت از صاحبان امر

5ـ خیرخواه مردم

6ـ عدم سستی و عقب‌گرد در راه حق

7ـ حرکت همراه با بینش و دانایی

8ـ اقتدا به صالحین و پیروی از انبیا

(برگرفته از کتاب: “کامل الزیارات”، تالیف: “مرحوم ابن قولويه” (با اضافات)(1))

سایت رشد، 4 شعبان، سالروز میلاد با برکت

تندیس ادب، اخلاق و وفا،

حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام)

را به همه مسلمانان جهان، خصوصا شما دوست عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌نماید.

پاورقی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *