امام حسن عسكرى (عليه السلام) نقل می نمایند که: روزی به پدرشان امام هادی (عليه السلام) خبر رسيد مردی از فقهاى شیعه ایشان با يكى از ناصبيان (دشمنان اهل بیت(علیهم السلام)) سخن گفته و با برهان خود او را شكست داده تا به آنجا که رسواييش را آشكار ساخته است.

آن مرد فقيه به خدمت امام هادی (عليه السلام) آمد، در حالى كه در بالاى مجلس تکیه گاهی بزرگ نهاده بودند و آن حضرت خارج از آن تکیه گاه، بر زمين نشسته بود و گروهی از علويان و بنى هاشم نیز در خدمتش بودند. امام دهم، آن فقيه را پیوسته بالا و بالاتر آورد تا او را بر آن تکیه گاه نشانيد و رو به او نمود. اين كار حضرت، برای آن گروه از اشراف (و سادات) گران تمام شد. علويان سرزنش را به وقتى ديگر موکول کردند، امّا شيخ و بزرگ هاشميان گفت: اى پسر رسول خدا! آیا اين گونه فردى عادی را بر سادات بنى هاشم، اعمّ از فرزندان ابو طالب و فرزندان عباس ترجيح مى‏ دهى؟

امام هادی (عليه السلام) فرمود: «شما را بر حذر مى‏دارم از كسانى باشيد كه خداى تعالى در خصوص آنان فرمود: “آيا نديدى کسانی را كه بهره‏اى از كتاب به آنان داده شد، به سوی كتاب خدا فراخوانده مى ‏شوند تا ميانشان داوری كند، پس گروهى از ايشان در حالى كه (از قبول حق) روی گردانند، پشت می كنند.”(1) (بنابر این) آيا راضی هستید كه كتاب خدا داور باشد؟

هاشمیان گفتند: آرى.

امام(علیه السلام) فرمود: آيا خداوند نمى ‏فرماید: “اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد، چون به شما گفته شود: «در مجالس جاى باز كنيد»، پس جاى باز كنيد تا خدا براى شما گشايش حاصل كند،… تا آنجا كه گويد: “و كسانى را كه علم به آنان داده شده، درجات عظيمى مى‏بخشد”؟(2)  پس همانند آنکه براى مؤمن به مقامى راضى نمی شود؛ مگر آن كه از مقام غير مؤمن بالاتر باشد، براى مؤمن عالم (نیز) راضى نمى‏شود جز آن كه نسبت به مؤمن غير عالم بالاتر باشد.

به من بگوييد، آیا خدا این گونه فرمود (که):” خدا آنهايى را كه ايمان آورده‏ اند و كسانى را كه دانش يافته ‏اند به درجاتى بر می افرازد”، يا آنکه فرمود: خدا كسانى را كه به آنان شرافت نسب داده شده است، برمی افرازد؟

و آيا خداوند عزّ و جلّ نگفته است: «آيا كسانى كه مى‏دانند با كسانى كه نمى ‏دانند يكسانند؟!»(3)

پس چگونه برای من ناپسند مى‏شماريد كه این شخص را از آن جهت که خداوند او را بزرگ داشته، بزرگ دارم؟! شكستى كه اين شخص با برهان هاى الهى، كه خدا بدو آموخته، به فلان ناصبى داد، بيگمان از هر شرافت نسبى برتر و والاتر است»…

آری، مقام و جایگاه مدافعان حریم ولایت در نزد خداوند و بواسطه آن در نزد اهل بیت(علیهم السلام) این گونه است. پس خوشا آنانی که راهیان این مسیرند…

(برگرفته از کتاب “احتجاج”، تألیف مرحوم طبرسی)

سایت رشد، 3 رجب سالروز شهادت بنده خالص الهی و پیشوای برگزیده و هادی امام علی بن محمد الهادی (علیه السلام) را به تمامی مسلمانان به خصوص شما دوست گرامی تسلیت می گوید.

…………………………………………………………………………………………………………

پاورقی ها:

1-       “الم تر الى الذين اوتوا نصيبا من الكتاب يدعون الى كتاب الله ليحكم بينهم ثم يتولى فريق منهم و هم معرضون “(سوره آل عمران، آیه 23)  

2-       “يا ايها الذين آمنوا اذا قيل لكم تفسحوا في المجالس فافسحوا يفسح الله لكم و اذا قيل انشزوا فانشزوا يرفع الله الذين آمنوا منكم و الذين اوتوا العلم درجات و الله بما تعملون خبير “(سوره مجادله، آیه 11)

3-       “…هل يستوي الذين يعلمون و الذين لا يعلمون…”(سوره زمر، آیه 9)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *