باسمه تعالی

آمار منتشرشده، نشان‌گر کاهش نرخ ازدواج و بالا رفتن افراد مجرد در سطح جامعه است. 1

دلایلی می‌توان در مورد علل این امر مورد توجه قرار داد؛ مثلا عدم آگاهی نسبت به اهمیت امر ازدواج یا شانه‌ خالی از پذیرش مسئولیت. اما نکته مهم‌تر و عمده، شاید شرایط بد اقتصادی و عدم توانایی جوانان در پرداخت خرج و مخارج تشکیل زندگی است. داستان زیر، نمونه‌ای از برخورد مسئولانه در حل این مسأله می‌باشد.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: “روزی شخصی نزد پدرم، امام محمد باقر (علیه السلام)، آمد. پدرم از او سؤال نمود: “آیا ازدواج کرده ای؟”

آن شخص گفت: “خیر”.

پدرم فرمود: “من، دنیا و آن‌چه را که در آن است، دوست ندارم اگر یک شب را بدون همسر باشم؛ بدان که عظمت و فضیلت آن (ازدواج) به قدری است که دو رکعت نماز شخص متأهل افضل است از یک شبانه روز عبادت و روزۀ یک فرد مجرد.”

پس از آن پدرم، مبلغ 7 دینار طلا به آن شخص داد و فرمود: “با این پول ازدواج نما و توجه داشته باش که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید: “همسری انتخاب کنید که هم‌شأن خودتان باشد که در توسعه روزی مفید می‌باشد.”  2 3

شیوۀ برخورد امام با موضوع تجرد این جوان، الگوی مناسبی برای همه ما خصوصا افراد مسئول در امر ازدواج جوانان است. حضرت ابتدا با آگاهی دادن نسبت به اهمیت ازدواج از منظر دین پرداخت. سپس با اقدامی مسئولانه و با کمک مالی، به ازدواج نمودن او یاری رساندند.

سایت رشد فرارسیدن سالروز ولادت

گنجینه‌دار علوم نبوی و پنجمین سلالۀ پاک علوی،

حضرت امام محمد بن علی الباقر (علیه السلام)،

را به تمامی مسلمانان، به خصوص شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می‌گوید.

پایگاه اسلامی –شیعی رشد


پاورقی‌ها:

  1. 1- “هم اکنون هشت میلیون مرد و پنج میلیون زن مجرد در ایران هستند که روند افزایش آمار تجرد قطعی دختران نگران کننده است.” (روزنامه خراسان، مورخ 12 مرداد 1399)
  2. 2- کافی، جلد 5، صفحه 329
  3. 3- ترجمه حدیث از آقای عبدالله صالحی از کتاب چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد باقر (علیه السلام) است.