باسمه تعالی

آمار منتشرشده، نشان‌گر كاهش نرخ ازدواج و بالا رفتن افراد مجرد در سطح جامعه است. [note] 1- “هم اکنون هشت میلیون مرد و پنج میلیون زن مجرد در ایران هستند که روند افزایش آمار تجرد قطعی دختران نگران کننده است.” (روزنامه خراسان، مورخ 12 مرداد 1399)[/note]

دلايلي مي‌توان در مورد علل این امر مورد توجه قرار داد؛ مثلا عدم آگاهي نسبت به اهميت امر ازدواج یا شانه‌ خالی از پذيرش مسئوليت. اما نكته مهم‌تر و عمده، شايد شرايط بد اقتصادي و عدم توانايي جوانان در پرداخت خرج و مخارج تشكيل زندگي است. داستان زير، نمونه‌اي از برخورد مسئولانه در حل اين مسأله مي‌باشد.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: “روزی شخصی نزد پدرم، امام محمد باقر (علیه السلام)، آمد. پدرم از او سؤال نمود: “آیا ازدواج کرده ای؟”

آن شخص گفت: “خیر”.

پدرم فرمود: “من، دنیا و آن‌چه را که در آن است، دوست ندارم اگر یک شب را بدون همسر باشم؛ بدان که عظمت و فضیلت آن (ازدواج) به قدری است که دو رکعت نماز شخص متأهل افضل است از یک شبانه روز عبادت و روزۀ یک فرد مجرد.”

پس از آن پدرم، مبلغ 7 دینار طلا به آن شخص داد و فرمود: “با این پول ازدواج نما و توجه داشته باش که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید: “همسری انتخاب کنید که هم‌شأن خودتان باشد که در توسعه روزی مفید می‌باشد.”  [note] 2- كافي، جلد 5، صفحه 329 [/note] [note] 3- ترجمه حدیث از آقای عبدالله صالحی از کتاب چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد باقر (علیه السلام) است.[/note]

شيوۀ برخورد امام با موضوع تجرد اين جوان، الگوي مناسبي براي همه ما خصوصا افراد مسئول در امر ازدواج جوانان است. حضرت ابتدا با آگاهي دادن نسبت به اهميت ازدواج از منظر دين پرداخت. سپس با اقدامي مسئولانه و با كمك مالي، به ازدواج نمودن او ياري رساندند.

سایت رشد فرارسیدن سالروز ولادت

گنجینه‌دار علوم نبوی و پنجمین سلالۀ پاک علوی،

حضرت امام محمد بن علی الباقر (علیه السلام)،

را به تمامی مسلمانان، به خصوص شما دوست گرامی تبریک و تهنیت می‌گوید.

پایگاه اسلامی –شیعی رشد


پاورقی‌ها: