“برنامه ریزی”

“برنامه ریزی”

چگونه عمری هدفمند داشته باشم؟!

چگونه از فرصت محدود این دنیابه نحو احسن استفاده کنم؟!

چه کارهایی را در برنامه‌ریزی زمان خود بگنجانم؟!

اکثر ما در زندگی از نداشتن برنامه و روال کاری مشخص برای خود افسوس می خوریم و دغدغه ذهنیمان این است که ای کاش با یک برنامه مدون، طول شبانه روز و به تبع آن هفته، ماه و حتی سال خود را منظم و دقیق کنیم و اینکه اصلا در برنامه کاری ما چه کارهایی باید بگنجد و اولویت داشته باشد.

وقتی به متون دینی مراجعه می کنیم، در می‌یابیم که بزرگان ما با تدبیر برای چنین کاری برنامه ریزی کرده و برای این دغدغه راه حل نشان داده‌اند و میزان و حد بهره‌مندی از دنیا را برای ما مشخص کرده‌اند.

در همین رابطه، حضرت موسی بن جعفر، امام کاظم (علیه السلام) می‌فرماید:

“بکوشید که وقت شما چهار بخش گردد:

1- ساعتى براى مناجات با خدا

2- بخشى براى گذران زندگى و معاش (تأمین اسباب و وسایل زندگی)

3- ساعتى براى همنشینى با برادران و افراد مطمئنى که شما را از عیوبتان آگاه ساخته و در دل خیرخواه شما هستند.

4- ساعتى را نیز که در آن براى لذت‌های حلال خویش خلوت نمایید؛ که در پرتو این ساعت است که بر آن سه بخش دیگر توان مى‏یابید.

… براى خودبهره‏اى از دنیا مقرر دارید و از این طریق براى انجام امور دینى و مذهبى یارى طلبید. زیرا در روایت است که: از ما نیست کسى که … دین‏ را براى دنیایش ترک گوید.”[note]1ـ تحف العقول، صفحه 410 متن فوق برگرفته از ترجمه فارسی این کتاب توسط آقای بهراد جعفری‏ می‌باشد.[/note]

آری، امام کاظم (علیه السلام) با تقسیم زمان به فعالیت‌هایی که باید به صورت متوازن به آنها پرداخته شود، آنرا در چهار دسته عبادت، کار، اصلاح خویشتن و آسایش و تفریح تقسیم نموده‌اند. همچنین با این تقسیم‌بندی، گویی راه را به ما نشان داده و مشخص نموده‌اند که همه فعالیت‌هایی که در زندگی انجام می‌دهیم باید در قالب یکی از این چهار دسته قرار گیرد.

همچنین ایشان در ادامه به ما می آموزد که این توازن در برنامه‌ریزی، تضمین‌کننده بهره‌مندی از دنیا و نعمات آن در جهت تکامل مداوم در مسیر بندگی خداوند می‌باشد.

 (برگرفته از کتاب “تحف العقول عن آل الرسول (صلی الله علیه و آله و سلم)‏”، تالیف: “ابن شعبه حرانى‏ (ره)” (با برخی اضافات))

پاورقی‌ها:

مطالب مرتبط:
جستجو کنید...
مقالات اخیر
همیاری خیرخواهانه شما
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *