ايمان به خدا آثار و لوازمی دارد و مسؤوليّتها و تعهداتي به دنبال مي آورد كه هركسی نمي تواند بدان ها جامه عمل بپوشاند و به آثار و لوازم آن عمل كند. از جمله این لوازم، مبارزه و جهاد در راه پيشبرد اين هدف مقدس و پيكار با دشمنان و گذشت و فداكاری در اين راه با مال و جان است. خدای جهانيان اين حقيقت را درضمن آياتی از جمله اين آيه شريفه بيان فرموده است:

“آنان كه ايمان آوردند و مهاجرت كردند و در راه خدا پيكار و جهاد نمودند و هم آنان كه ( مؤمنان را ) پناه داده و ياري كردند، مؤمن واقعي و حقيقي اين هايند…”[note]1ـ “و الذين آمنوا و هاجروا و جاهدوا في سبيل الله و الذين آووا و نصروا اولئك هم المؤمنون حقا…”(سوره انفال ، آيه 74)[/note]

در جاي ديگر می فرماید:

“براستي مؤمنان تنها كساني هستند كه به خدا و رسول او ايمان آوردند و پس از آن شك نياوردند و به وسيله مال و جان خود در راه خدا جهاد كردند، آنها راستگويانند.”[note]2- “انما المؤمنون الَّذين آمنوا بِالله و رسوله ثمّ لم يرتابوا و جاهدوا بِأموالهم وانفسهم في سبيلِ الله اولئك هم الصادقُون” (سوره حجرات، آيه 15)[/note]

به همين دليل است كه خدای تعالی با مراتبی مجاهدان را بر ديگران فضيلت و برتری داده و می فرماید:

“آنانكه ايمان آوردند و مهاجرت كردند و در راه خدا با مال و جان خويش جهاد كردند، درجه آنان در پيشگاه خدا برتر و بزرگتر از ديگران است.”[note]3- “الّذين آمنوا و هاجروا و جاهدوا في سبيل الله باموالهم و انفسهم اعظَم درجة عند الله…”(سوره توبه ، آيه 20)[/note]

و در آيه ديگر فرموده است:

“خداوند مجاهدان را برخانه نشينان به پاداشی بزرگ فزونی بخشيده است.”[note]4- “فَضل الله المجاهدين علَي القاعدين اجرا عظيما”(سوره نساء، آيه95)[/note]

منظور از جهاد، همان جهد و كوشش و پيكار در راه خدا و فداكاري و گذشت در اين راه است و اين كار، از هركسی به نحوي ساخته است و تحت شرايط خاصی شايسته است. به همين جهت است كه جهادی همچون جنگ همراه با اسلحه در ميدان نبرد از بانوان برداشته شده و بر آنها واجب نيست؛ اما اگر از راههای ديگری كه با ساختمان وجودی و عفت و شخصّيت آنان سازگار باشد، بتوانند خدمتی در اين راه انجام دهند، يكي از نشانه های ايمان و كمال آنهاست.

بانوي بزرگ اسلام، يعني زينب كبری (عليها السلام) نيز وقتي احساس كرد مسئوليت بزرگ جهاد در راه دين و پيكار و مبارزه با بي دينان به دوشش آمده و در اين راه بايد از مال و همسر و فرزند بگذرد و حتي اگر لازم شود از دادن جان نيز دريغ نكند، با كمال شهامت و فداكاري از خانه و كاشانه و همسر و زندگي دست كشيد. آن بانوی بزرگوار حتی فرزند يا فرزندان خود را نيز به همراه خود به کربلا آورد و در همه جا، ياري مهربان و دلسوز براي امام خویش، حضرت اباعبدالله الحسين (علیه السلام) بود.

زینب (علیها اسلام) تربیت یافته مادری است که الگوی دفاع از حریم دین خداست. سيده زنان جهانيان حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام)، در راه مبازره با دشمنان دین خدا و بدعتگذاران از تمام فرصتهايي كه پيش آمد استفاده كرد و تاجايی كه مقدور بود، از طريق سخنراني و تذكر و گفتگوي با صحابه رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)، خطرهايي را كه به دنبال انحراف در رهبري و نافرماني و سرپيچي از دستور پيغمبر مسلمانان را تهديد مي نمود، گوشزد فرمود. چون حضرتش دریافت که از اين راه نتيجه مطلوب عايدش نمي شود حتی از طريق گريه و ناله، نارضايتی خود را از نظام حاكم و انحرافاتی كه پيش آمده بود، اظهار مي داشت.

تحت تاثیر چنین مادر بزرگی است، که زينب (عليها السلام) به جاي آنكه از ديدن اجساد به خون آغشته برادرها و برادرزاده ها و جوانان خويش، شكيبايي و توان خود را از دست بدهد و صدا را به گريه و شيون بلند كند و مانند زنان عاجز از زمين و زمان شكايت كند و از بدبختي خود بنالد و احياناً از شدت ناراحتی سخنان ناروايی بر زبان جاري سازد، از اين فرصت زودگذر در جهت اهداف دين و مكتب و برادر شهيدش استفاده می كند و برای به ثمر رساندن آن نهضت مقدس در آن موقعيت حساس تا حدّ توان از نيرو و امكاناتش از موقعیت به وجود آمده، كمال بهره برداری را می كند .

آری! زینب (علیها السلام) این گونه و بدین نحو متناسب با شرایط خویش پای در عرصه ازخود گذشتگی در راه پروردگار گذارد و مسئولیت بزرگ خویش را با سرافرازی به انجام رسانید.

«برگرفته از کتاب “زینب (علیها السلام)، عقیله بنی هاشم”، تالیف: سید هاشم رسولی محلاتی»

سایت رشد فرارسیدن 5 جمادی الأول، سالروز میلاد

مظهر خردمندی و متانت و الگوی ایستادگی و پایداری

حضرت زینب کبری(علیها السلام)

را به همه مسلمانان، به خصوص شما دوست گرامی تبریک می‌گوید.

_____________________________________________________________________________

پاورقی ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *