على بن يقطين در ظاهر از مقربان و نزديكان هارون الرشيد و در باطن، از شيعیان و محبین امام موسى کاظم (علیه السلام) بود. او پيوسته در خفا با امام کاظم (علیه السلام) مكاتباتی داشت،خمس مال خود و هر طرفه و تبركى كه بدست می آورد برای امام (علیه السلام) به سوی مدينه روانه می کرد.

روزی هارون الرشيد به على بن يقطين خلعت هاى فاخری هدیه داد که در میان آنها، بالاپوشی وجود داشت كه تمامى آن را به طلا بافته بودند و آن بالاپوش،‏ مخصوص خلفا بود  و كسى ديگر از آن جنس در اختیار نداشت.

على بن يقطين آن بالاپوش‏ را به همراه هدایایی دیگر برای امام کاظم (علیه السلام) به مدينه فرستاد. وقتی فرستاده های او نزد امام (علیه السلام) رسيد، آن حضرت همه را قبول کرد؛ ولی آن بالاپوش را برگردانید و برای او نوشت كه، “اين بالاپوش را نيكو محافظت كن كه او  پس از اين، شأن و حكايتى خواهد داشت.”

مدتی گذشت. على بن يقطين خدمتکاری داشت که یک روز، نزد هارون الرشيد رفت و به او گفت: “على بن يقطين از شيعیان امام کاظم (علیه السلام) است و خمس مال خود را هر سال برای امام (علیه السلام) ارسال می کند و از جمله، آن بالاپوش را كه خليفه به او داده بود، برای امام کاظم (علیه السلام)  فرستاده است.”

هارون گفت: “اگر بالاپوش را فرستاده باشد، درست است كه او شيعه موسی بن جعفر (علیه السلام)  است.”

لذا به سرعت على بن يقطين را احضار كرد و گفت: “آن بالاپوش را كه به تو دادم، كجا بردى؟”

علی بن یقطین گفت:” به آن مشک زده ‏ام و آن را در صندوقی نهاده ام و هر صبح، صندوق را مى‏گشايم و آن را بر چشم و سرم مى ‏مالم و دوباره در جای خودش قرار می دهم.”

هارون گفت:” آن را بیاور.”

در این هنگام، هارون فرمان داد که به خانه علی بن یقطین بروند و آن صندوق را بياورند. وقتی آن صندوق را آوردند و باز کردند، آن بالاپوش را ديدند که در نهایت تعظيم در صندوق است. هارون خوشش آمد و علی بن یقطین را تحسین كرد.

و بدین صورت، كرامت حضرت امام کاظم (علیه السلام) و مهربانی او، بر علی بن یقطین آشکار شد.

اين روايت نشان می دهد كه امام (علیه السلام) هميشه بر احوال شيعیان و موالیان خود مطلع و ناظر بوده و در سختی ها از آنها مراقبت مى‏فرمود …

« برگرفته از کتاب ” كشف الغمه فى مناقب الائمه “، تألیف علی بن عیسی اربلی (با اندکی تلخیص و اضافات) »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *