«آغاز تاریکی»

«آغاز تاریکی»

فهرست مطالب

پس از غصب خلافت علی (علیه السلام) و حمله به خانه حضرت زهرا (سلام الله علیها) که منجر به مجروح شدن آن حضرت گشت؛ چون حال ایشان به وخامت گرایید، چند تن از زنان مدینه به قصد عیادت به خانه آن حضرت آمدند و عرضه داشتند: “اى دختر رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم)، شب را با مریضى چگونه به صبح رساندى و اکنون حالت چطور است؟”

زهراى مرضیه (سلام الله علیها) پس از حمد و سپاس خدا و درود بر پیامبر (صلى الله علیه وآله و آله و سلم) در پاسخ آنان به جاى این که از درد ظاهری خود سخن گوید، با لحنى غم آلود اما جدى و تکان‌دهنده فرمود:

به خدا در حالى صبح کردم که از دنیاى شما متنفرم، مردان شما را دشمن مى شمرم و از آنها بیزارم.

آنها را آزمودم و دور افکندم و امتحان کردم و مبغوض داشتم…

واى بر آنها! چگونه خلافت را از کوه هاى محکم رسالت و شالوده هاى متین نبوت و رهبرى و جایگاه نزول وحى و جبرئیل امین و آگاهان در امر دنیا و دین، کنار زدند؟

“آگاه باشید زیان آشکار همین است!”[note]1ـ سوره زمر، آیه 15[/note]

آنها چه ایرادى را بر على (علیه السلام) داشتند؟!

والله آنها بر شمشیر برنده او ایراد مى گرفتند و بى اعتناییش در برابر مرگ در میدان نبرد و قدرت او در جنجگویى و ضربات درهم شکننده اش بر دشمن!

آرى به خدا سوگند [اگر امر خلافت با او بود] هر گاه مردم از جاده حق منحرف مى شدند و از پذیرش دلیل روشن سرباز مى زدند، آنها را با نرمى و ملایمت به سوى منزل مقصود سیر مى داد. سیرى که هرگز آزار دهنده نبود. نه مرکب ناتوان مى شد و نه راکب خسته و ملول.

سرانجام هم آنها را به سرچشمه آب زلال و گوارا وارد مى ساخت. نهرى که دو طرفش مملو از آب بود. آبى که هرگز ناصاف نمى شد. سپس آنها را پس از سیرابى کامل باز مى گرداند و عاقبت او را در پنهان و آشکار خیرخواه خود مى یافتند.

(آری) او هرگز از دنیا بهره نمى گرفت و از آن سودى جز سیراب کردن تشنه کامان و سیر نمودن گرسنگان نداشت.

)و همان گونه که خداوند فرموده): “و اگر اهل شهرها و آبادى ها ایمان مى آوردند و تقوا پیشه مى کردند برکات آسمان و زمین را بر آنها مى گشودیم، ولى (آنها حق را(  تکذیب کردند و ما هم آنان را به کیفر اعمالشان مجازات کردیم.”[note]2ـ سوره اعراف، ایه 96[/note]

“و ظالمان این گروه نیز بزودى گرفتار بدى هاى اعمالى که انجام داده اند خواهد شد و هرگز نمى توانند از چنگال عذاب الهى بگریزند.”[note]3ـ سوره زمر، آیه 51[/note]

اکنون بیا و بشنو! [از دلیل هاى واهى غاصبین] و هر قدر عمر کنى دنیا شگفتى تازه اى به تو نشان مى دهد! و اگر مى خواهى تعجب کنى از سخنان آنها (غاصبین خلافت) تعجب کن.

اى کاش مى دانستم آنها به کدام سند استناد جستند؟ و بر کدام پشتوانه اى اعتماد کردند؟ و به کدام دستاویز محکم چنگ زدند؟…

واى به حال آنها! «آیا کسى که هدایت به سوى حق مى کند براى پیروى شایسته تر است یا آن کس که خود هدایت نمى شود مگر هدایتش کنند؟! شما را چه مى شود؟ چگونه داورى مى کنید؟”[note]4ـ سوره یونس، آیه 35[/note]

بدانید! به جان خودم سوگند، شتر خلافت باردار شده. منتظر باشید. چندی نمى گذرد که نوزاد خود را به دنیا مى آورد. [آن گاه ببینید چه نوزادى آورده.] سپس (از آن) به جاى کاسه شیر، کاسه هاى پر از خون تازه و سم کشنده را بدوشید. “آن زمان است که طرفداران باطل گرفتار خسران مى شوند.”[note]5ـ  سوره جاثیه، آیه 27[/note]

(بروید) از این پس به دنیاى خود دل خوش کنید و از آن راضى و خوشحال باشید. ولى براى امتحان و فتنه پر اضطرابى که در انتظار شماست خود را آماده کنید.

شادمان باشید به شمشیرهاى برنده و تسلط تجاوزگرانى ستمگر و خونخوار و هرج و مرجى فراگیر و حکومتى مستبد از ناحیه ظالمان.

حکومتى که ثروت هاى شما را بر باد مى دهد و جمعیّت شما را درو مى کند!

اسفا بر شما! چگونه امید نجات دارید در حالى که حقیقت بر شما مخفى مانده، و از واقعیت ها بى خبرید؟ “آیا ما مى توانیم شما را به پذیرش این دلیل روشن مجبور کنیم با این که شما کراهت دارید؟”[note]6ـ  سوره هود، آیه 28[/note]

«برگرفته از: “الإحتجاج على أهل اللجاج”، تالیف: “شیخ طبرسی (ره)” (و اضافات)» [note]7ـ ترجمه این خطبه از کتاب “برترین بانوى جهان‏” تألیف آیت الله مکارم شیرازى استفاده شده است.[/note]

سایت رشد، 3 جمادی الثانی، سالروز شهادت مظلومانه

بانوی نمونه عالم و کوثر گرانقدر نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)،

حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام)،

بر تمام مسلمانان جهان، به خصوص شما دوست گرامی تسلیت می گوید.

1394/1/3

پاورقی ها:

مطالب مرتبط:
الگوهای من
 • زندگــی پیشــوایــان
 • یـــاران پیشــوایــان
 • دیگر بزرگــان
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
باورهای من
 • زندگــی پیشــوایــان
 • یـــاران پیشــوایــان
 • دیگر بزرگــان
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
 • خـــداوند
 • خلقـــت
 • پیـــامبران
 • نمـــــاز
 • حـــج
 • امــــر بــه معـــروف
 • قیـــامت
 • مـــرگ
 • بــــرزخ
 • بهشت
جستجو کنید
همیاری خیرخواهانه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
Ali ibn Abi Talib

Ali ibn Abi Talib

A part of Ali ibn Abi Talib (as)’s last will to his sons Hassan (as) and Hussain (as) after the attempt on his life by a stab from Ibn Muljam: “My advice to you is to be conscious of God. Do not yearn for this world, even though it may run after you. Do not […]

that night

that night

The verses of chapter 96 of the Quran apparently show that the Night of Ordainment or Power (Laylatul Qadr) was not specifically restricted to the time of the descent of the Quran and the period of the call of the Messenger of Islam, but rather that it repeats annually until the end of this world. […]