پس از غصب خلافت علی (علیه السلام) و حمله به خانه حضرت زهرا (سلام الله عليها) که منجر به مجروح شدن آن حضرت گشت؛ چون حال ایشان به وخامت گرایيد، چند تن از زنان مدینه به قصد عيادت به خانه آن حضرت آمدند و عرضه داشتند: “اى دختر رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم)، شب را با مريضى چگونه به صبح رساندى و اكنون حالت چطور است؟”

زهراى مرضيه (سلام الله عليها) پس از حمد و سپاس خدا و درود بر پیامبر (صلى الله علیه وآله و آله و سلم) در پاسخ آنان به جاى اين كه از درد ظاهری خود سخن گويد، با لحنى غم آلود اما جدى و تکان‌دهنده فرمود:

به خدا در حالى صبح کردم که از دنیاى شما متنفرم، مردان شما را دشمن مى شمرم و از آنها بیزارم.

آنها را آزمودم و دور افکندم و امتحان کردم و مبغوض داشتم…

واى بر آنها! چگونه خلافت را از کوه هاى محکم رسالت و شالوده هاى متین نبوت و رهبرى و جایگاه نزول وحى و جبرئیل امین و آگاهان در امر دنیا و دین، کنار زدند؟

“آگاه باشید زیان آشکار همین است!”(1)

آنها چه ایرادى را بر على (علیه السلام) داشتند؟!

والله آنها بر شمشیر برنده او ایراد مى گرفتند و بى اعتناییش در برابر مرگ در میدان نبرد و قدرت او در جنجگویى و ضربات درهم شکننده اش بر دشمن!

آرى به خدا سوگند [اگر امر خلافت با او بود] هر گاه مردم از جاده حق منحرف مى شدند و از پذیرش دلیل روشن سرباز مى زدند، آنها را با نرمى و ملایمت به سوى منزل مقصود سیر مى داد. سیرى که هرگز آزار دهنده نبود. نه مرکب ناتوان مى شد و نه راکب خسته و ملول.

سرانجام هم آنها را به سرچشمه آب زلال و گوارا وارد مى ساخت. نهرى که دو طرفش مملو از آب بود. آبى که هرگز ناصاف نمى شد. سپس آنها را پس از سیرابى کامل باز مى گرداند و عاقبت او را در پنهان و آشکار خیرخواه خود مى یافتند.

(آری) او هرگز از دنیا بهره نمى گرفت و از آن سودى جز سیراب کردن تشنه کامان و سیر نمودن گرسنگان نداشت.

)و همان گونه که خداوند فرموده): “و اگر اهل شهرها و آبادى ها ایمان مى آوردند و تقوا پیشه مى کردند برکات آسمان و زمین را بر آنها مى گشودیم، ولى (آنها حق را(  تکذیب کردند و ما هم آنان را به کیفر اعمالشان مجازات کردیم.”(2)

“و ظالمان این گروه نیز بزودى گرفتار بدى هاى اعمالى که انجام داده اند خواهد شد و هرگز نمى توانند از چنگال عذاب الهى بگریزند.”(3)

اکنون بیا و بشنو! [از دلیل هاى واهى غاصبین] و هر قدر عمر کنى دنیا شگفتى تازه اى به تو نشان مى دهد! و اگر مى خواهى تعجب کنى از سخنان آنها (غاصبین خلافت) تعجب کن.

اى کاش مى دانستم آنها به کدام سند استناد جستند؟ و بر کدام پشتوانه اى اعتماد کردند؟ و به کدام دستاویز محکم چنگ زدند؟…

واى به حال آنها! «آیا کسى که هدایت به سوى حق مى کند براى پیروى شایسته تر است یا آن کس که خود هدایت نمى شود مگر هدایتش کنند؟! شما را چه مى شود؟ چگونه داورى مى کنید؟”(4)

بدانید! به جان خودم سوگند، شتر خلافت باردار شده. منتظر باشید. چندی نمى گذرد که نوزاد خود را به دنیا مى آورد. [آن گاه ببینید چه نوزادى آورده.] سپس (از آن) به جاى کاسه شیر، کاسه هاى پر از خون تازه و سم کشنده را بدوشید. “آن زمان است که طرفداران باطل گرفتار خسران مى شوند.”(5)

(بروید) از این پس به دنیاى خود دل خوش کنید و از آن راضى و خوشحال باشید. ولى براى امتحان و فتنه پر اضطرابى که در انتظار شماست خود را آماده کنید.

شادمان باشید به شمشیرهاى برنده و تسلط تجاوزگرانى ستمگر و خونخوار و هرج و مرجى فراگیر و حکومتى مستبد از ناحیه ظالمان.

حکومتى که ثروت هاى شما را بر باد مى دهد و جمعیّت شما را درو مى کند!

اسفا بر شما! چگونه امید نجات دارید در حالى که حقیقت بر شما مخفى مانده، و از واقعیت ها بى خبرید؟ “آیا ما مى توانیم شما را به پذیرش این دلیل روشن مجبور کنیم با این که شما کراهت دارید؟”(6)

«برگرفته از: “الإحتجاج على أهل اللجاج”، تالیف: “شیخ طبرسی (ره)” (و اضافات)»(7)

سایت رشد، 3 جمادی الثانی، سالروز شهادت مظلومانهبانوی نمونه عالم و کوثر گرانقدر نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، حضرت فاطمه زهرا (علیها السلام)، بر تمام مسلمانان جهان، به خصوص شما دوست گرامی تسلیت می گوید.

1394/1/3

پاورقی ها:

1ـ فَاعْبُدُوا مَا شِئْتُمْ مِنْ دُونِهِ ۗ قُلْ إِنَّ الْخَاسِرِينَ الَّذِينَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَأَهْلِيهِمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ ۗ أَلَا ذَٰلِكَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِينُ شما هم هر که را می‌خواهید جز خدا بپرستید (که از غیر خدا جز زیان نمی‌بینید). بگو که زیانکاران آنان هستند که خود و اهل بیت خود را (از کفر و عصیان) در قیامت به خسران جاودان در افکنند، آگاه باشید که این همان زیان است که (در قیامت) بر همه آشکار است. سوره زمر، آیه 15

2ـ وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَىٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِمْ بَرَكَاتٍ مِنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَلَٰكِنْ كَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُمْ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ و چنانچه مردم شهر و دیارها همه ایمان آورده و پرهیزکار می‌شدند همانا ما درهای برکاتی از آسمان و زمین را بر روی آنها می‌گشودیم و لیکن (چون آیات و پیغمبران ما را) تکذیب کردند ما هم آنان را سخت به کیفر کردار زشتشان رسانیدیم. سوره اعراف، ایه 96

3ـ فَأَصَابَهُمْ سَيِّئَاتُ مَا كَسَبُوا ۚ وَالَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْ هَٰؤُلَاءِ سَيُصِيبُهُمْ سَيِّئَاتُ مَا كَسَبُوا وَمَا هُمْ بِمُعْجِزِينَ و کیفر زشتی و بدکاریها که (برای کسب مال) انجام دادند به آنها رسید. و ستمکاران از این مردم نیز به زودی کیفر کردار بدشان را خواهند یافت و هرگز از قهر و قدرت خدا رهایی نمی‌یابند. سوره زمر، آیه 51

4ـ قُلْ هَلْ مِنْ شُرَكَائِكُمْ مَنْ يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ ۚ قُلِ اللَّهُ يَهْدِي لِلْحَقِّ ۗ أَفَمَنْ يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَنْ يُتَّبَعَ أَمَّنْ لَا يَهِدِّي إِلَّا أَنْ يُهْدَىٰ ۖ فَمَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ باز بگو: آیا هیچ یک از بتان و خدایان شما مشرکان (کسی را) به راه حق هدایت تواند کرد؟ بگو: تنها خداست که به راه حق هدایت می‌کند، آیا آن که به راه حق رهبری می‌کند سزاوارتر به پیروی است یا آن که خود هدایت نیابد مگر آنکه هدایتش کنند؟ پس شما مشرکان را چه شده، چگونه قضاوت می‌کنید؟ سوره یونس، آیه 35

5ـ  وَلِلَّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۚ وَيَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ يَوْمَئِذٍ يَخْسَرُ الْمُبْطِلُونَ آسمانها و زمین همه ملک خداست و روزی که ساعت قیامت بر پا شود آن روز اهل باطل (و منکران معاد) زیانکار خواهند بود. سوره جاثیه، آیه 27

6ـ قَالَ يَا قَوْمِ أَرَأَيْتُمْ إِنْ كُنْتُ عَلَىٰ بَيِّنَةٍ مِنْ رَبِّي وَآتَانِي رَحْمَةً مِنْ عِنْدِهِ فَعُمِّيَتْ عَلَيْكُمْ أَنُلْزِمُكُمُوهَا وَأَنْتُمْ لَهَا كَارِهُونَ نوح قومش را پاسخ داد که ای قوم، شما چه می‌گویید، اگر مرا دلیل روشن و رحمت مخصوص از جانب پروردگار عطا شده باشد ولی حقیقت حال بر شما پوشیده مانده باشد آیا (جهالت نیست که) ما شما را (به رحمت و سعادت) اجبار کنیم با آنکه شما تنفّر اظهار می‌کنید؟ سوره هود، آیه 28

7ـ ترجمه این خطبه از کتاب “برترين بانوى جهان‏” تألیف آيت الله مكارم شيرازى استفاده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *